DOLAR 32,5650 0.06%
EURO 34,9022 0.12%
ALTIN 2.436,480,57
BITCOIN 2054826-4,46%
Şanlıurfa
29°

KAPALI

16:55

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Dünya Tarihi Kentler Birliği

ABONE OL
8 Eylül 2018 15:25
Urfa Haberleri Dünya Tarihi Kentler Birliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Dünya Tarihi Kentler Birliği 2018 Konferansı Ulusal düzeyde Belediye Başkanları ve üst düzey yöneticilerinin katılımı ile Bursa’da başladı. Türkiye Tarihi Kentler Birliği ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi,  Şehirlerin tarihini ve kültürünü geleceğe taşımalıyız.”

Ulusal düzeyde birçok katılımcının yer aldığı Dünya Tarihi Kentler Birliği 2018 Konferansı Bursa”da başladı. 460 Belediyenin bağlı olduğu Türkiye Tarihi Kentler Birliği ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, toplantıya katılım sağlayarak gelen konuklara Türkiye’nin dünya kültüründeki önemini anlattı.

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Başkan Nihat Çiftçi, “Şehirlerin tarihi ve kültürünü geleceğe taşımak için ortak akıl ile hareket etmesi gerekir,Özellikle 12 bin yıllık tarihi bulgulara ev sahipliği yapan Göbeklitepe UNESCO Kültür Miras Listesine girmiş bulunmakta. İşte Göbeklitepe dünyanın ilk merkezlerindendir. Bizler Anadolu coğrafyası olarak dünyanın güzel alanlarına sahip çıkıyor, koruyor ve geleceğe taşıyoruz” diye konuştu.

Bursa Valisi İzzettin Küçük de şehirlerde yaşayan insanlardaki aidiyet duygusunun ancak şehirde sürekliliğin olması durumunda ortaya çıkacağını vurgulayarak, şehirleri insanların sevebilmesi için somut ve soyut değerlerin yaşatılması gerektiğini ifade etti.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da dünyanın farklı şehir ve ülkelerinden belediye başkanları ve misafirleri Dünya Tarihi Kentler Birliği Konferansı nedeniyle ağırlamanın kendileri için büyük bir onur olduğunu söyledi.

Aktaş, Bursa’nın tarihe yön veren bir şehir olduğuna işaret ederek, “Bursa, tarihi mirasın doğal güzelliklerle bütünleştiği, 1,5 asır boyunca Osmanlı’ya başkentlik yapmış, deyim yerindeyse Bursa uygarlıkların kesişme noktası bir şehir. Burası 8 bin 500 yıllık şehircilik birikimiyle kentlerin vizyonuna değer katan bir şehirdir.” değerlendirmesinde bulundu.

7-8-9 Eylül tarihleri arasında devam edecek olan konferansın ilk günü Dünya Tarihi Kentler Birliği üye şehirlerinin takımını ve sunumu ile tamamlandı

En az 10 karakter gerekli