DOLAR 32,5827 0.2%
EURO 34,6994 0.03%
ALTIN 2.438,350,24
BITCOIN 21775622,63%
Şanlıurfa
25°

AZ BULUTLU

04:36

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dünyanın en büyük yılanı Amazon anakondasının yeni bir türü keşfedildi

Dünyanın en büyük yılanı Amazon anakondasının yeni bir türü keşfedildi

ABONE OL
2 Mart 2024 13:17
Urfa Haberleri Dünyanın en büyük yılanı Amazon anakondasının yeni bir türü keşfedildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekvador’un yağmur ormanlarında 10 milyon yıl önce en yakın akrabalarından ayrılan, ancak bugün hâlâ neredeyse aynı görünümde olan dünyanın en büyük yılan türü, devasa bir yeşil anakonda yılanı keşfedildi.

İnternette paylaşılan bir video, araştırmacılardan Hollandalı biyolog Freek Vonk’un 200 kg’lık 6,3 metre boyunda dev bir yılanla yüzerken gösteriyor.

Vahşi doğada Eunectes murinus adında tek bir yeşil anakonda türü olduğu düşünülüyordu, ancak Şubat 2024’te Diversity adlı bilimsel dergi, yeni “kuzey yeşil anakondasının”, farklı ve yeni bir tür olan Eunectes akiyama’ya ait olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmacı Bryan G. Fry, “Ekvador’daki Yasuni millî parkına musallat olan petrol sızıntılarının ne tür bir zarara yol açtığı konusunda anakondaları bir gösterge tür olarak kullanmak için oradaydık. Petrol çıkarma işlemi kesinlikle kontrolden çıkmış durumda” dedi.

Queensland Üniversitesinde biyoloji profesörü olan ve yaklaşık 20 yıldır Güney Amerika’da bulunan anakonda türlerini araştıran Avustralyalı Profesör Fry, Reuters’e yaptığı açıklamada, bu keşfin, iki türün neredeyse 10 milyon yıl önce birbirinden ayrıldığını gösterdiğini söyledi.

Prof. Fry, “Ancak asıl şaşırtıcı olan, bu genetik farklılığa ve uzun ayrışma dönemlerine rağmen, iki hayvanın tamamen aynı olmasıydı” dedi.

Yeşil anakonda yılanları görsel olarak birbirlerine çok benzeseler de, yüzde 5,5’lik bir genetik fark var ve bu da bilim insanlarını şaşırtıyor.

Prof. Fry, “Bu inanılmaz bir genetik fark, özellikle de şempanzelerden sadece yüzde iki farklı olduğumuz bağlamına koyduğunuzda” dedi.

Prof. Fry, anakondaların bölgenin ekolojik sağlığı ve bölgedeki petrol sızıntılarının insan sağlığı üzerindeki potansiyel etkileri açısından son derece yararlı bilgi kaynakları olduğunu söyledi.

Ekvador’un bazı bölgelerinde inceledikleri yılanların petrol sızıntıları nedeniyle yoğun bir şekilde kirlendiğini ve anakondalar ile arapaima balıklarının büyük miktarda petrokimyasal metal biriktirdiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli