DOLAR 32,5266 0.23%
EURO 34,8870 0.44%
ALTIN 2.485,270,95
BITCOIN 1990241-4,29%
Şanlıurfa
22°

AÇIK

13:09

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ehliyetini yeniletmeyenlere para cezası

Ehliyetini yeniletmeyenlere para cezası

ABONE OL
8 Ağustos 2023 13:41
Urfa Haberleri Ehliyetini yeniletmeyenlere para cezası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yeni bir açıklamada ehliyetini yeniletmeyenlere 4 bin 64 lira ceza kesileceği duyuruldu.

 

İçişleri Bakanlığı milyonları ilgilendiren yeni bir duyuru yaptı. Bakanlık, B sınıfındaki tüm ehliyetler ve A2, C, DE, CE, D1 ehliyet sahiplerini ilgilendiren bir ceza haberi verdi. Eğer gereken işlem yapılmazsa da 4 bin 64 lira ve üzeri cezaların ödenebileceği uyarısında bulundu.

 

Araç sahibi olsun ya da olmasın ehliyet sahibi tüm vatandaşlar için Bakanlık bir kez daha uyardı! 1 Ocak 2016 tarihinden önce düzenlenen eski tip ehliyetlerin yenilenmesi için verilen süre bilindiği üzere uzatılmıştı. 2 yıl daha süre veren bakanlık, bu sürenin sonunda ehliyetini yenilemeyenlere 4 bin TL’den başlamak üzere çeşitli kademelerde ceza vereceğini açıkladı.

 

BAŞVURU YAPANA CEZA YOK!

 

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, yeni tip ehliyet belgesi almak için müracaat edemeyen vatandaşlar için sürenin 2 yıl uzatıldığı duyuruldu. 1 Ocak 2016 öncesi ehliyet sahibi olanlar için süre 31 Aralık 2022 itibarıyla 2 yıl uzarken son tarih 31 Aralık 2024 oldu. Yani, söz konusu eski tip ehliyetler şimdilik 31 Aralık 2024 tarihine kadar kullanılmaya devam edilecek.

 

Ehliyetini yenilemek isteyen vatandaşlar için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlü resmi internet sitesi ya da ALO 199 hattı üzerinden başvurular açıldı. Bu kapsamda da gerekli evraklarını tamamlayıp yenileme ücretini yatıran vatandaşlar yeni ehliyetlerine kavuşacaklar.

 

ESKİ TİP EHLİYET YENİLEME ÜCRETİ NE KADAR?

 

Yapılan zamlarla birlikte ehliyet yenileme ücreti de değiştirildi. Ancak vatandaşlardan

oldukça cüzi bir miktar alınmasına karar verildi. Bu kapsamda ehliyetini yenilemek isteyenler, toplamda 15 TL ödeme yaparak yeni ehliyetlerini alabilecekler.

 

Öte yandan yeni tip ehliyetini yenilemek isteyenler ya da ehliyetini kaybeden veya çaldıranlar ise oldukça yüksek bir tutar ödemek zorunda kalacaklar. Ehliyetini kaybeden ya da yeni tip ehliyetini tekrar yeniletmek isteyenler 769 TL ödeme yapacaklar.

 

EHLİYET YENİLEME İÇİN GEREKEN EVRAKLAR NELER?

 

Ehliyetini yeniletecek olan vatandaşların hazırlaması gereken evraklar şöyle :

Yeni kimlik belgesi Sürücüye ait sağlık ocaklarından alınmış sağlık raporu Sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedeli Vakıf payı

1 adet biyometrik fotoğraf

Kan grubunu belirten belge ya da yazılı beyan

E-devlet üzerinden alınmış adli sicil belgesi

 

YENİ EHLİYET ALMAYANA BAKANLIKTAN CEZA!

 

Belirlenen tarih aralığında yeni ehliyet almayan ve trafik uygulamasında eski tip ehliyet kullandığı tespit edilen sürücüler, sınıfına uygun olmayan ehliyet kullanımından ceza alacaklar. Şu an için belirlenen ceza tutarı 4 bin 64 TL olurken, 2024 yılında bu tutarın zamlanması bekleniyor.

 

BİHA

 

En az 10 karakter gerekli