DOLAR 31,1150 0.01%
EURO 33,8182 -0.01%
ALTIN 2.031,40-0,02
BITCOIN 16917045,24%
Şanlıurfa

AÇIK

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

Elektriği kesilen evinden seslendi

Elektriği kesilen evinden seslendi

Kılıçdaroğlu: "Bu eylemim bir sivil itaatsizlik çağrısı da değildir. Bu bir direniştir. Bu sizin hakkınızı arama mücadelesidir. Mücadelem ülkenin karanlıkta kalan ailelerine ses olmak içindir."

ABONE OL
22 Nisan 2022 01:39
Urfa Haberleri Elektriği kesilen evinden seslendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kılıçdaroğlu: “Mücadelem ülkenin karanlıkta kalan ailelerine ses olmak içindir”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’de dört milyona yakın abonenin elektriğinin kesik olduğunu belirterek, “Mücadelem ülkenin karanlıkta kalan ailelerine, çocuklarına ses olmak içindir” dedi. 

Kılıçdaroğlu, evinin elektriği kesildikten sonra, lüks lambasının ışığı altında açıklama yaptı ve videosunu da sosyal medya hesaplarından paylaştı. Kılıçdaroğlu, “Saraylı eşkiya holdinglerin cepleri dolacak diye halkın elektrik gibi, gıda gibi temel hakları gasp edildi bu ülkede. Elektrik dağıtım şirketlerinin büyük bir bölümünü beşli çeteye verdiler” diye konuştu. 

Bu holdingler “paralarına para katarken milyonların faturalarını ödeyemeyecek hale getirildiğini” ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Aç gözlü çetelere karşı insanlar çok öfkeli. Girdiğimiz bu çağın zaten ismi öfke çağı. Dünya da aynı girdabın içinde. Tüm dünyada zengin azınlıklar halkların sosyal, siyasi ve çevresel refahını baltalıyor. Temel insan hakları gasp ediliyor. Vatandaştan alıyorlar, alıyorlar. Servetine servet katıyorlar. 

Sevgili halkım dünyanın en zengin 26 insanının serveti Dünya nüfusunun yarısının gelirine eşit. Zaten zenginler daha zengin yoksullar da daha yoksul hale getirildi. Üzülerek ifade edeyim.  Bakınız, bu zenginler servetlerinin yüzde 1’ini bağışlasalar dünyada okula gidemeyen tüm çocukların eğitim masrafları hem de sağlık hizmetlerinin tümü karşılanır. Benim kavgam işte bu adaletsiz düzenle. Dünyada bütün demokratların, adalet peşinde koşanların, demokrasiyi savunanların da bu kavgada omuz omuza vermesi gerekiyor. Zengini daha zengin, fakiri daha fakirleştiren bu sistem artık miadını doldurdu Neo-liberalizim artık… Hiçkimse olarak görülen, sıradan insanların öfkesine yenilmek üzere bu neo-liberalizm. Onun için imkansız görülen düşüncelerin, fikirlerin zamanı gelmiştir. Günümüzde devletler fakirleşen vatandaşın temel ihtiyaçlarını koruma altına almakla yükümlüdürler. Bu millete yatırımdır.”

“Bu sizin hakkınızı arama mücadelesidir”

Kılıçdaroğlu, 21. Yüzyılda temel ihtiyaç harcamalarına masraf gözüyle bakılamayacağını, “Halkın temel hakları da aç gözlü çetelere, holdinglere bırakılamayacağını” söyledi. Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Faturalarını ödeyemeyecek kadar yoksullaşmış. İşe, aşa, eğitime dahi adil bir şekilde ulaşamayan bir toplumdan refah çıkmaz, dünyada da huzur olmaz. Sevgili halkım, temel ihtiyaçlar karşılanırsa adalet adalettir o zaman. Ancak o zaman ülkeler kalkınır, refah üretir. Devleti yönetenler ülke zenginliğini hakkaniyetle dağıtmak zorundadırlar. 

İşte ben, bu aç gözlü politikacıların yarattığı adaletsizliğe karşı karanlıktayım.  Dört milyona yakın abonenin elektriği kesilmiş Türkiye’de. Onların sesi duyulsun diye bu yola girdim. Bu eylemim bir sivil itaatsizlik çağrısı da değildir. Bu bir direniştir. Bu sizin hakkınızı arama mücadelesidir. Mücadelem ülkenin karanlıkta kalan ailelerine, çocuklarına ses olmak içindir. Ama aynı zamanda dünyanın tüm demokratlarına da bir çağrıdır. Eşimle birlikte bir hafta boyunca karanlıkta kalacağız.”

Kılıçdaroğlu, elektriğe ve diğer enerji kalemlerine yapılan zamların geri alınmasını, enerjide KDV’nin sıfırlanmasını, toplam geliri asgari ücretten düşük olan abonelerin elektrik tüketiminin enerji çekleriyle karşılanmasını önerdi. 

En az 10 karakter gerekli