DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22226810,92%
Şanlıurfa
32°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

En Büyük Hemşire Birliğnin Üyesi!

En Büyük Hemşire Birliğnin Üyesi!

ABONE OL
8 Haziran 2023 20:08
Urfa Haberleri En Büyük Hemşire Birliğnin Üyesi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de bir sağlık sendikası, ABD’nin en büyük kayıtlı hemşire ve profesyonel birliği kuruluşlarından biri olan National Nurses United’a (NNU) bağlı Global Nurses United’a (GNU) resmen üye oldu.

BSHA’nın kısa bir süre önce ‘ HEP-SEN Bir İlke İmza Attı: GNU Üyelik Süreci Başladı’ başlığıyla ile duyurduğu haber sonrasında HEP-SEN ve GNU arasındaki üyelik sürecinin resmen başladığı bilgisi geldi.  33.Ülke Türkiye, 37. Sendika HEP-SEN Oldu

32 ülkeden 36 sendikanın üye olduğu GNU üyeleri arasında artık HEP-SEN de yer alacak. HEP-‘SEN’in GNU başvurusuna 32 üye ülkedeki 36 sendika onay verdi. HEP-SEN bundan sonraki süreçte GNU’da Türkiye’yi temsil edecek. Böylece Türkiye, GNU’ya üye olan 33’üncü ülke HEP-SEN de 37. sendika oldu. HEP-SEN Genel Başkanı Yunus Şimşek ve Başdanışman, Akademisyen Canberk Akdeniz, kısa bir süre önce NNU Politika Direktörü ve uluslararası faaliyet gösteren GNU Koordinatörü Kenneth Zinn ile ilk teması gerçekleştirmişti. 

GNU Üyeliği ve Sağlayacağı Katkılar Ne Olacak?

Peki Türkiye’den bir sağlık sendikasının GNU’ya üye olması ne gibi artılar getirecek? GNU’ya üye olmak başka uluslararası işbirliklerinin, üyeliklerin de kapısını aralar mı? Hemşireler için GNU üyesi bir sendikada olmak ne gibi avantajlar sağlar? HEP-SEN Başdanışmanı Akademisyen Canberk Akdeniz, HEP-SEN’in GNU üyeliğinin kesinleşmesi sonrasında sorularımızı yanıtladı. Yurt dışındaki büyük meslek örgütlerine üyeliklerin sağlayacağı avantajlara ilişkin bilgi verdi. Akdeniz, 2023 yılı başları itibariyle sendika olarak ‘uluslararasılaşma’ çalışmalarına başladıklarını, bu süreçte uluslararası örgütlerin faaliyet alanlarını, üye olunabilecek kurum araştırmaları gerçekleştirdiklerini belirtti. 

Mayıs Ayında Başlayan Süreçte Mutlu Son!

HEP-SEN’in uluslararası alanda da bilinilirliğini artırmaya yönelik çalışmaları kapsamında İngilizce hazırlanan brifingin Mayıs ayı başlarında yurt dışındaki meslek örgütlerine gönderildiğini söyleyen Canberk Akdeniz, “Birçok uluslararası kuruluştan geri dönüş geldi. Bunların ilk GNU’ydu. NNU Politika Direktörü bizlerle iletişime geçti. Üyelik sürecini başlattık. Bünyelerindeki diğer sendikaların da kabulü ile HEP-SEN de artık GNU üyesi oldu” dedi. 

. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

En az 10 karakter gerekli