DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 1574190-0,73%
Şanlıurfa
13°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Erdoğan: ‘(Yemen operasyonu) Orantısız bir güç kullanımıdır’

Erdoğan: ‘(Yemen operasyonu) Orantısız bir güç kullanımıdır’

ABONE OL
12 Ocak 2024 20:06
Urfa Haberleri Erdoğan: ‘(Yemen operasyonu) Orantısız bir güç kullanımıdır’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ve İngiltere’nin Yemen’deki Husilere yönelik operasyonunun “Orantısız bir güç kullanımı olduğunu” söyledi.

Erdoğan, İstanbul’da gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlarken, şunları kaydetti:

“Bir defa orantılı bir eylem sözkonusu değil. Yani bu yapılanların hepsi de orantısız bir güç kullanımıdır. O orantısız güç kullanımını şu anda Amerika, aynı şekilde İsrail Filistin’de de yapmakta. İran bütün bunların karşısında kendini nasıl korur, ona bakmakta. İngiltere zaten Amerika’yla bu süreç içerisinde hep adımını atmıştır, atmaya devam ediyor. Tabii şu anda Kızıldeniz’i malum bunlar adeta kan gölüne çevirme hevesi içerisindeler.

Yemen Husiler’le şu anda bütün güçlerini kullanmak suretiyle bölgede ister Amerika olsun ister İngiltere olsun, onlara karşı gereken cevabı verdiğini ve vereceğini söylüyor. Şimdi bu konuda en ufak bir rehavete yer olmadığını da ifade ediyorlar. Şu anda çok değişik kanallardan değişik haberler alıyoruz. Husiler’in gerek Amerika’ya karşı gerek İngiltere’ye karşı çok başarılı savunmalar yaptığını, başarılı cevaplar verdiğini farklı kanallardan alıyoruz.”

“Verdiğimiz belgeler Lahey’de iş görüyor”

Erdoğan, Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail aleyhindeki “Filistin halkına yönelik soykırım yaptığı” gerekçesiyle açılan davaya ilişkin soruyu yanıtlarken şunları söyledi:

“Şu an itibarıyla savunmalarını zaten yapmaya başladılar. Fakat bizim vermiş olduğumuz bütün belgeler ciddi manada Lahey’de iş görüyor. Bu belgeleri artırarak vermeye devam edeceğiz. İnanıyorum ki, şu anda bizim teslim ettiğimiz o belgeler, ağırlıklı olarak görsel belgeler de sözkonusu ve bu belgelerle İsrail orada mahkûm olacaktır. Bunu bekliyoruz. Çünkü Lahey Adalet Divanı’nın adaletine de inanıyoruz.”

Erdoğan, İsrail’in bugün itibarıyla Lahey’de kendini savunduğunu belirterek, “Savunurken de tabii savunmadan falan bahsediyor, nasıl bir savunmaysa? İsrail burada savunma değil taarruzla, bir defa açık hava hapishanesi durumunda olan Filistin’e karşı ayın yedisinden itibaren bölgeyi kan gölüne çevirdi. Düşünün 22-23 bin orada sadece Filistinliyi öldürdüler, şehit ettiler. Biz de alabildiğimiz kadarını çocuklardan, kadınlardan, yaşlılardan alıp şu anda hastanelerimizde tedavi ettiriyoruz. Önümüzde bunların hepsini görüyoruz” dedi.

“Kaçacak deliği yok”

Erdoğan şöyle konuştu:

“İsrail kimi aldatacak ya… Bir defa Netanyahu’nun kaçacak deliği yok, savunacak hiçbir imkânı yok. Ben Cumhurbaşkanı Herzog’u bu noktada çok daha samimi bir havada görüyordum. Fakat son zamanlarda o da herhalde Netanyahu’ya özendi, çok farklı açıklamalar yapmaya başladı.

Tayyip Erdoğan’a sözlü saldırılarla ellerine bir şey geçmez. Çünkü Tayyip Erdoğan’ı sözlü saldırıyla bitiremezler. Niye? Çünkü biz hakikatin peşindeyiz. Hakkın yanındayız. Mazlumların yanındayız. Ama onlar zalimliklerinin gereğini yapıyorlar. Sonucun da ben iyi olacağına inanıyorum. Hiçbir zaman mazlumlar kaybetmedi. Hep zalimler kaybetti.”

 

En az 10 karakter gerekli