DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22257670,02%
Şanlıurfa
25°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ermenistan Dışişleri Bakanı, BDT toplantısına katılmıyor

Ermenistan Dışişleri Bakanı, BDT toplantısına katılmıyor

ABONE OL
10 Nisan 2024 18:27
Urfa Haberleri Ermenistan Dışişleri Bakanı, BDT toplantısına katılmıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan’ın eski Sovyet mevkidaşlarının yer alacağı katılacağı bir toplantıya katılmayacağı açıklandı. Ancak muhtemelen bakan yardımcısı düzeyinde bir katılım sağlanacak.

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri Konseyi oturumunun 12 Nisan’da Belarus’un başkenti Minsk’te yapılması planlanıyor.

BDT, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasının hemen ardından kurulan ve bir düzine eski Sovyet ülkesinden oluşan gevşek bir örgüt.

Geçtiğimiz on yıllarda Gürcistan ve Ukrayna, Rusya’nın ülkelerine yönelik saldırıları nedeniyle Moskova liderliğindeki örgütten ayrıldılar. Fiili katılımını askıya alan Moldova ise 2024 yılı sonuna kadar örgütten ayrılmayı planladığını açıkladı.

Mirzoyan’ın BDT toplantısına katılmama kararı, Ermenistan Başbakanı Nikol Pashinian’ın Brüksel’de Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile üçlü bir toplantı gerçekleştirmesinden birkaç gün sonra geldi.

Kulislere göre, Brüksel’deki toplantı Ermenistan’ın direncini arttırma ve Rusya’ya bağımlı ekonomisini çeşitlendirme çabalarına odaklanıyordu. Rusya Brüksel’deki toplantıyı kınadı ve Batı’yı kendisini Güney Kafkasya’dan çıkarmaya çalışmakla suçladı.

Rus TASS haber ajansına göre, BDT dışişleri bakanlarının Minsk toplantısında Ermenistan bir bakan yardımcısı düzeyinde temsil edilecek. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı bu konuda henüz bir açıklama yapmadı.

Ermenistan geçen hafta Moskova’da düzenlenen BDT üyesi ülkelerin silahlı kuvvetler genelkurmay başkanları toplantısına bir barış gücü tugay komutanı göndererek BDT toplantılarına katılım statüsünü zaten düşürmüştü.

Ermenistan, Rusya liderliğindeki savunma bloğunu Ermenistan’ın karşı karşıya olduğu güvenlik sorunlarına, özellikle de Azerbaycan’ın 2021-2022 yıllarında Karabağ harekatında kendisine destek vermemekle suçluyor. Ermenistan, 2022 yılında Belarus, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ı da içeren Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’ne (CSTO) katılımını da fiilen askıya aldı.

Muhalefetten “çatışmacı tutum” eleştirisi 

Ermenistan parlamentosundaki muhalefet, Paşinyan hükümetinin Sovyet sonrası toplantıları boykot etme yaklaşımına karşı çıkıyor.

Muhalefetteki Hayastan fraksiyonundan bir milletvekili olan Armen Rustamian yaptığı açıklamada BDT toplantısına bakan düzeyinde katılmamanın Rusya ile çatışmanın bir devamı olduğunu söyledi.

Batı’nın Ermenistan’dan “Rusya karşıtı cephenin bir parçası” olmasını talep ettiğini iddia etti ve ekledi: “Bu açıkça bir savaş sırasında saf değiştirmektir. Savaş sırasında bir siperden diğerine koşuyorlar. Ayrıca KGAÖ’nün ve stratejik ortaklarımızın faaliyetleriyle ilgili memnuniyetsizlik duyduğumuz pek çok konu olduğunu görüyoruz, ancak kırgın bir insan gibi davranmak normal siyasi süreçlere ve devlet adamlığına aykırıdır.”

Erivan merkezli bir siyasi analist olan Hakob Badalian, “çatışmacı” bir yol izlemenin gerçekçiliğinden kuşku duyduğunu ifade ederek, “Batı ile ilişkilerimizi derinleştirmeye hazırız ve bu çok önemli. Ancak asıl soru, bunu Rusya ile ilişkilerimizde çatışmacı bir yol izleyerek mi yapmamız gerektiği. Evet, sorunlar var ama bu sorunların tartışılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Bu arada, hükümet yanlısı milletvekili Vagharshak Hakobian, Ermenistan’ın BDT toplantısına bir dışişleri bakan yardımcısı gönderme kararının ardındaki siyasi sonuçları küçümsedi. Bunu “örgütsel bir mesele” olarak değerlendiren milletvekili, “Bu kimsenin kimseyle çatışmak istediği anlamına gelmiyor. Aksine, bu bir çalışma süreci ve biz BDT toplantısına katılıyoruz” diye konuştu.

Ermenistan parlamentosunun Avrasya entegrasyonu komitesinin başkan yardımcısı olan Hakobian, Ermenistan’ın BDT ile işbirliğini askıya alma niyetinde olmadığını söyledi. Hakobian, “Ermenistan tüm uluslararası anlaşmalarına bağlıdır” dedi.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli