DOLAR 31,1428 0.12%
EURO 33,8172 0.05%
ALTIN 2.039,100,36
BITCOIN 176101510,82%
Şanlıurfa

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ermenistan, güvenlik ilişkilerini çeşitlendirmeye çalışıyor

Ermenistan, güvenlik ilişkilerini çeşitlendirmeye çalışıyor

ABONE OL
18 Kasım 2023 12:35
Urfa Haberleri Ermenistan, güvenlik ilişkilerini çeşitlendirmeye çalışıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, hükümetinin güvenlik alanındaki ilişkileri çeşitlendirme politikasını savunarak, resmi müttefiki Rusya’nın kendisine silah satmamasına bir kez daha dikkat çekti.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sürdürdüğü, büyük miktarda silah ve kaynak tükettiğini kabul ettiği savaşı ima ettiği anlaşılan Paşinyan, ortaklardan silah tedarik edilmemesinin de “nesnel nedenlerden” kaynaklandığını söyledi.

Paşinyan, parlamentoda yaptığı konuşmada, “Başka güvenlik ortakları arıyoruz. Ve başka güvenlik ortakları arıyor ve buluyoruz, sözleşmeler imzalamaya, bazı silahlar edinmeye çalışıyoruz. Bizim politikamız bu” dedi.

Ermenistan kısa bir süre önce Fransa ile zırhlı personel araç, radar ve kısa menzilli füze gibi silahların alımı için askeri işbirliği anlaşmaları imzaladı.

Medyada yer alan haberlere göre Ermenistan ayrıca Hindistan’dan çoklu fırlatma roket sistemi, top, tanksavar roketi ve mühimmatın yanı sıra son zamanlarda anti-İHA askeri teçhizatı da dahil olmak üzere çeşitli silah türlerinin satın alınmasına yönelik sözleşmeler imzaladı.

Güvenlikle ilgili seçeneklere değinmedi

Parlamentodaki yapılan soru-cevap oturumunda Paşinyan, Ermenistan’ın Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nden (KGAÖ) resmen ayrılmayı planlayıp planlamadığı tartışmasına girmeyi yine reddetti. Paşinyan, bu örgüte üyeliğe alternatif herhangi bir güvenlik seçeneğinden de söz etmedi.

KGAÖ, 7 Ekim 2002 tarihinde Belarus, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya ve Tacikistan devlet başkanları tarafından Taşkent’te varılan anlaşmayla kurulmuştu.

Paşinyan, bir muhalefet milletvekilinin sorusuna cevaben “KGAÖ’den çıkma kararı almadığımız sürece stratejik anlamda politikamızda bir değişiklik açıklamayı planlamıyoruz” dedi.

Erivan’daki yetkililer, Rusya liderliğindeki bloğun Ermenistan’a destek vermediği, işgal edilen toprakların Azerbaycan tarafından geri alınmasına yükümlülüğünü yerine getirmediği söylemleriyle KGAÖ’ye karşı “hayal kırıklığını” gizlemediler.

Paşinyan, “KGAÖ’de yaşanan süreçler ve bu konudaki tutumumuzla ilgili en önemli notumuz, ne yazık ki KGAÖ’nün zorunlu yükümlülüklerini yerine getirerek Ermenistan’ın güvenlik sorunlarına uygun bir yanıt vermediği ve bunun defalarca yaşandığıdır” dedi.

Ermenistan başbakanı “temel sorunun” KGAÖ’nün Ermenistan’daki sorumluluk alanını sabitlemeyi reddetmesi olduğunu söyledi ve ekledi: “Bu koşullarda, bu durum, sessizce katılarak Ermenistan’ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini sorgulayacak bir mantığa katılabileceğimiz anlamına gelebilir. Böyle bir şeye izin veremeyiz. Bu tür kararlar alarak [KGAÖ toplantılarına katılmayarak] KGAÖ’ye ve kendimize daha ileri adımları düşünmek için zaman vermiş oluruz.”

En az 10 karakter gerekli