DOLAR 32,5377 -0.02%
EURO 35,0117 0.47%
ALTIN 2.434,380,48
BITCOIN 2072575-3,99%
Şanlıurfa
29°

KAPALI

16:55

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Ermenistan, KGAÖ üyeliğini dondurdu

Ermenistan, KGAÖ üyeliğini dondurdu

ABONE OL
24 Şubat 2024 15:23
Urfa Haberleri Ermenistan, KGAÖ üyeliğini dondurdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Ermenistan’ın Rusya liderliğindeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütüne (KGAÖ) katılımını dondurduğunu söyledi ve KGAÖ anlaşmasının Ermenistan’ın beklentilerini karşılamadığını söyledi.

Paşinyan, France 24 televizyonuna verdiği demeçte, “Kolektif Güvenlik Anlaşması, Ermenistan açısından özellikle 2021 ve 2022’de hedeflerini yerine getirmedi. Biz de tepki göstermeden bunun olmasına izin veremezdik. Dolayısıyla bu anlaşmaya katılımımızı dondurduk. Bundan sonra ne olacağına gelince, göreceğiz…” dedi.

Ermenistan Başbakanı, bu sözleriyle, Kolektif Güvenlik Anlaşmasının, Ermenistan ile Azerbaycan arasında çıkan Dağlık Karabağ sorununda Erivan’a yardımda bulunmadığına göndermede bulundu.

Paşinyan, Ermenistan topraklarındaki Rus askerî üssünün kapatılmasının mümkün olup olmadığı sorusuna, bu konunun gündemde olmadığı karşılığını verdi.

Ermenistan’ın kuzeyinde Gümrü’de, Moskova ile Erivan arasında 1995 yılında yapılan devletlerarası anlaşmaya göre, BDT Ortak Hava Savunma Sistemi çerçevesinde muharebe görevi yapan 102’nci Rus askeri üssü konuşlandırıldı. Taraflar, 2010 yılında anlaşmayı 2044 yılına kadar uzattı.

Başbakan Paşinyan ayrıca, Ermenistan’ın son 30 yılda iki kez savaştığı Azerbaycan’ın uzun vadeli bir barış anlaşması imzalamak için gereken ilkelere bağlı kalmadığını söyledi ve Azerbaycan’ın yeni bir saldırı başlatmaya hazırlandığını öne sürdü.

Paşinyan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in toprak bütünlüğünün karşılıklı tanınmasına dayalı bir barış anlaşması istemediğini, bunun yerine Ermenistan’da yeni topraklar ele geçirmek istediğini söyledi.

Paşinyan, Fransa’nın ülkesine yaptığı askerî yardımla ilgili olarak, Bakü’nün Paris’in yangına körükle gittiği yönündeki suçlamalarını reddetti ve Azerbaycan’ın kendi silahlanmasına “milyarlarca avro” harcadığını kaydetti.

Nikol Paşinyan, Rusya’yı, birkaç ay önce Ermenistan’da darbe yapılması için Ermeni halkına doğrudan çağrıda bulunmakla suçladı ve “Biz özellikle Rus asker kaçağı Dmitri Setrakov’un Ermenistan’da Rus ordusu tarafından kaçırılmasından endişe duyuyoruz” dedi.

Ermenistan Başbakanı, bu bağlamda, Ermenistan topraklarında bu tür yasadışı eylemlerin kabul edilemez olduğunu ve Erivan’ın taleplerinin karşılanmaması halinde bunun sonuçları olacağını söyledi.

 

En az 10 karakter gerekli