DOLAR 32,5435 0%
EURO 35,0154 0.48%
ALTIN 2.434,870,50
BITCOIN 2078162-4,01%
Şanlıurfa
26°

KAPALI

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ermenistan’ın ‘ulusal havayolu’ işletme ruhsatını kaybetti

Ermenistan’ın ‘ulusal havayolu’ işletme ruhsatını kaybetti

ABONE OL
20 Mart 2024 11:01
Urfa Haberleri Ermenistan’ın ‘ulusal havayolu’ işletme ruhsatını kaybetti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uçuşlarını askıya aldıktan iki ay sonra, Ermenistan hükümeti tarafından “ulusal taşıyıcı” ilan edilen bir havayolu şirketinin işletme ruhsatı geçici olarak elinden alınarak tasfiyeye yaklaşıldı.

Fly Arna adlı şirket, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli havayolu şirketi Air Arabia ve bir devlet kurumu olan Ermeni Ulusal Çıkarları Fonu (ANIF) tarafından Temmuz 2021’de, sınırlı sayıda yabancı noktaya açılış uçuşları başlatmadan bir yıl önce kuruldu. Air Arabia ve ANIF’in eşit oranda ortak olduğu şirketin operasyonları için her iki şirket de 4,4 milyar dram (11 milyon dolar) yatırım yaptı.

Ermeni yetkililer o dönemde Fly Arna’nın ülkenin önde gelen yerli havayolu şirketi olacağını söylemişlerdi. Dönemin ANIF direktörü 15 uçaklık bir filoya sahip olacağını öngörmüştü.

Ancak Fly Arna 120’den fazla kişiyi işe almasına ve eğitmesine rağmen sadece iki yolcu uçağı kiraladı. Bu uçaklardan birinin Ermenistan’ın sivil uçak sicilinden silindiği ve geçen yılın sonlarında Hindistan’a taşınarak havayolu şirketinin karşı karşıya olduğu ciddi mali sorunların bir işareti olduğu bildirildi.

Fly Arna 16 Ocak’ta tüm uçuşlarını durdurarak “operasyonel değişiklikler” yaptığını ve “mümkün olan en kısa sürede” hizmetlerine devam etmeyi umduğunu söyledi. Şirketin kalan tek uçağını da kaybettiği anlaşılıyor.

Ermenistan sivil havacılık yönetmeliklerine göre, uçağı olmayan havayolu şirketlerinin lisanslarının altı ay süreyle askıya alınması gerekiyor.

Bölgesel Yönetim ve Altyapılar Bakan Yardımcısı Arsen Simonyan, Ermenistan parlamentosuna yaptığı açıklamada, “[Fly Arna] lisansı şu anda askıya alınmış durumda” dedi. Simonyan, şirketin altı ay içinde en az bir uçak alamaması halinde lisansın tamamen iptal edileceğini söyledi.

Simonyan, “Konu inceleniyor ve netlik kazanırsa sizi bilgilendireceğiz. Sorun esas olarak mali” dedi ve ayrıntı vermedi.

Ermenistan hükümeti, Fly Arna’ya aktarılan önemli kamu fonlarına rağmen neden kendisini çöküşün eşiğinde bulduğunu açıklamaya yönelik artan çağrılarla karşı karşıya.

Ermenistan, devlet destekli Armavia havayolu şirketinin 2013 yılında iflas etmesinden bu yana büyük bir yerli havayolu şirketine sahip değil. İflas, dönemin Ermenistan hükümetini ülkenin havacılık sektörünü serbestleştirmeye yöneltti.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli