DOLAR 30,9300 0.05%
EURO 33,4921 0.1%
ALTIN 2.019,110,37
BITCOIN 1603456-0,07%
Şanlıurfa

HAFİF YAĞMUR

13:23

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

EŞİM BENİ ÖLDÜRECEK..!

EŞİM BENİ ÖLDÜRECEK..!

ABONE OL
8 Ağustos 2023 18:23
Urfa Haberleri EŞİM BENİ ÖLDÜRECEK..!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yaşayan ve kocasından boşanan Esma Kalender, eşi tarafından sokak ortasında silahla vahşice katledildi. Eşi tarafından defalarca tehdit aldığı belirtilen Kalender’in son sözleri ‘’eşim beni öldürecek, bende eşi tarafından öldürülen kadınlar listesine girmek istemiyorum’’ oldu.

Esma Kalender, hakkında 27 suç dosyası bulunan eşi tarafından uzun süre boyunca tehdit aldı. Ruhsatsız silahıyla defalarca öldürmeye kalktı ama başaramamıştı. Bunun üzerine Kalender, hayati riskinin olduğunu belirterek, aile mahkemesinden koruma ve elektronik kelepçe talebinde bulunmuştu, bu talebi mahkeme tarafından yeterli delil olmadığı gerekçesiyle ret edildi.

Aldığı tehditlerin sonucunda ruhsatsız silahla sokak ortasında eşi tarafından öldürülen Esma Kalender için, Şanlıurfa Barosu açıklamada bulundu. Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Zeliha Özen, ‘’Etkili önlemler alınması için daha ne kadar ölmemiz gerekecek’’ ifadelerini kullandı.

Avukat Özen, Esma Kalenderli için adaletin sağlanması ve benzer olayların yaşanmaması için gerekenlerin yapılması çağrısında bulundu.

Esma Kalenderli’nin ölüm tehdidi almasına rağmen öldürülmesinin koruma mekanizmalarının kadını korumakta yetersiz kaldığını gözler önüne serdiğini belirten Avukat Özen, “Kadına karşı yapılan şiddet olaylarına belgesiz, delilsiz ve bahanesiz ‘DUR’ denilmesi gerekmektedir. Kadına yönelik şiddetle mücadelede kararlı bir duruş sergilenmemesini şiddetle kınıyoruz” dedi.

Etkili önlemler alınması için daha ne kadar ölmemiz gerekecek diyen Avukat Özen, Esma Kalenderli’nin katilinin adalet önünde hesap vermesi için, yargı makamlarının etkili soruşturma ve kovuşturma yapması için Şanlıurfa Barosu olarak sürecin takipçisi olacaklarının altını çizdi.

En az 10 karakter gerekli