DOLAR 32,5372 -0.14%
EURO 35,0149 0.37%
ALTIN 2.429,570,27
BITCOIN 2064161-4,46%
Şanlıurfa
29°

KAPALI

16:55

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Esrarın eğlence amaçlı kullanılması artık yasal

Esrarın eğlence amaçlı kullanılması artık yasal

ABONE OL
2 Nisan 2024 09:43
Urfa Haberleri Esrarın eğlence amaçlı kullanılması artık yasal
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başbakan Olaf Scholz’un koalisyonunun en önemli ve tartışmalı projelerinden biri olan esrarın eğlence amaçlı kullanımının kısmen yasallaştırılması bugün Almanya’da yürürlüğe giriyor.

Federal Meclis’te 23 Şubat’ta yapılan oylamada metin 226’ya karşı 407 oyla kabul edilmişti.

Yeni yasa Almanya’ya, 2021 ve 2023 yıllarında keyif amaçlı esrarı yasallaştıran Malta ve Lüksemburg’un izinden giderek, Avrupa’daki en liberal hukuk sistemlerinden birini hayata geçiriyor.

Yasa, ilk aşamada, yetişkinler için kamuya açık yerlerde 25 gram kurutulmuş esrar bulundurulmasına izin veriyor. Yetişkin başına üç bitkiye ve 50 gram kurutulmuş esrara kadar evde ekime de imkân tanınıyor.

Ancak, okulların, kreşlerin, oyun alanlarının ve kamuya açık spor tesislerinin 100 metre yarıçapında esrar içmek yasak. Yaya bölgelerinde ise sabah 07.00 ile akşam 20.00 arasında sigara içmek tamamen yasaklanıyor.

“Kenevir kulüpleri” 

Karmaşık bir idarî sürecin ardından 1 Temmuz’dan itibaren kurulabilecek olan ve kâr amacı gütmeyen dernekler olan “kenevir kulüpleri” aracılığıyla bu uyuşturucuyu yasal olarak temin etmek mümkün olacak.

Merkezi Almanya’da bulunan ve bölgesel makamların sorumluluğu altında olan bu derneklerin üye sayısı 500 ile sınırlı olacak.

Kenevir kulüpleri, üye başına ayda en fazla 50 gram esrar dağıtabilecek. Psikotropik etkiye sahip moleküllerden biri olan THC’yi en fazla yüzde 10 oranında içeren esrardan 21 yaşın altındaki yetişkinlerin 30 gram alma hakkı olacak.

Aynı anda birden fazla derneğe üye olunması yasak. Bu kulüplerin tesislerinde toplantı yapılmasına ve esrar çekilmesine izin verilmeyecek.

Bu aşamada esrar Almanya’da satılmıyor, dolayısıyla yasanın ilk taslağında öngörüldüğü gibi özel dükkanlar ya da “kafeler” olmayacak. Esrara yasal olarak erişebilmek için Almanya’da en az altı aydır oturuyor olmak gerekiyor ve esrarı bitkisini kendiniz ya da bir kulüp aracılığıyla yetiştirmeniz isteniyor.

Bu sayede, başta muhafazakâr muhalefet partileri CDU/CSU olmak üzere yasaya karşı çıkanlar tarafından dile getirilen “uyuşturucu turistleri” akını riski azaltılmış olacak!

Pilot bölgeler

İkinci aşamada ise hükümet, bir takvim olmaksızın, belirlenecek “pilo” bölgelerde eczanelerde ya da devlet tarafından ruhsatlandırılmış dükkanlarda satış denemesi yapmayı planlıyor.

Sosyal demokratlar, Yeşiller ve Liberallerden oluşan hükümetin amacı, kaçakçılıkla daha etkin bir şekilde mücadele etmek ve kaliteli esrar tüketimini düzenlemek olduğu belirtiliyor.

Ancak muhafazakâr, bu uyuşturucuyu yasallaştırmanın ve onlara göre yaygınlaştırmanın sağlık riskleri konusunda uyarıda bulundu ve yasaya şiddetle karşı çıktı.

Birçok kişi, adalet sisteminin aşırı yük altında kalmasından da korkuyor. Esrarla ilgili suçlar için planlanan af nedeniyle on binlerce mahkeme kararının yeniden incelenmesi gerekecek.

Halihazırda kamuoyu yoklamalarında en üst sıralarda yer alan CDU partisinin lideri Friedrich Merz, partisinin 2025 seçimlerinde iktidara gelmesi halinde “yasayı derhal yürürlükten kaldıracağı” uyarısında bulundu.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli