DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22142671,66%
Şanlıurfa
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Evde bakıma destekteki pilot uygulama

Evde bakıma destekteki pilot uygulama

ABONE OL
14 Nisan 2024 17:40
Urfa Haberleri Evde bakıma destekteki pilot uygulama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Adana, Ankara ve İzmir’de başlattığımız evde bakıma destek pilot uygulaması kapsamında toplam 3 bin 407 vatandaşa hizmet verildiğini söyledi.

Göktaş, engelli ve yaşlı bireylere yönelik bakım hizmetlerin çeşitlendirildiğini belirterek, engelli ve yaşlı bireylerin kendi sosyal çevrelerinden ayrılmadan bakılmasını sağlayan birey odaklı hizmet modellerine ağırlık verdiklerini ifade etti.

Kurumsal bakımın yanı sıra evde bakım yardımı, sosyal yardım ve gündüzlü bakım hizmetlerini birbirini tamamlayıcı şekilde bütünleşik olarak sunduklarını kaydeden Göktaş, “Evlerinde bakılan tam bağımlı engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitelerinin artırılması ve ailelerinin desteklenerek güçlendirilmesi amacıyla geçtiğimiz yıl Adana, Ankara ve İzmir’de evde bakıma destek pilot uygulamasını başlattık. Kurumsal bakıma olan ihtiyacı azaltmak ve toplum temelli bakım hizmetlerini geliştirmek üzere yürüttüğümüz uygulamadan evde bakım yardımı faydalanıcısı aileler yararlanıyor” dedi.

Uygulama kapsamında istihdam edilen bakım personeli, hemşire, sosyal çalışmacı, psikologlardan oluşan ekibe yönelik bakanlık uzmanları ve akademisyenler tarafından eğitim verildiğini bildiren Göktaş, ziyaret edilen hanelerde ihtiyaç analizlerinin yapıldığını  kaydetti.

Bakan Göktaş, şöyle bilgileri verdi:

“Üç pilot ilde evde bakım yardımından faydalanan ilk aşamada toplam 1.100 haneye anket uyguladık. Hizmete ihtiyacı bulunan yaklaşık 600 engelli bireye bakım planı oluşturarak, ailelerin eğitim ve psiko-sosyal destek ihtiyacını tespit ettik. Belirlediğimiz haneler proje kapsamında her bir ilde istihdam edilen farklı branşlardan oluşan ekipler tarafından ziyaret edilerek hemşireler gözetiminde engelli bireylerin bakım personeli tarafından kişisel öz bakımları yapıldı. Bakım veren aile yakınlarına yönelik ihtiyaç duydukları eğitim, danışmanlık ve psiko-sosyal destek hizmetleri ise hemşire, psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarımız tarafından sağlandı. Geçtiğimiz yıl başlattığımız uygulama kapsamında Adana, Ankara ve İzmir’de toplam 3 bin 407 vatandaşımıza hizmet verdik.”

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli