DOLAR 31,2272 0.08%
EURO 33,9274 0.2%
ALTIN 2.037,86-0,12
BITCOIN 19724076,71%
Şanlıurfa
14°

AÇIK

18:59

AKŞAM'A KALAN SÜRE

EYYÜPOĞLU, ÇİFTÇİLER BÜYÜK ZARAR YAŞADI

EYYÜPOĞLU, ÇİFTÇİLER BÜYÜK ZARAR YAŞADI

ABONE OL
6 Mayıs 2022 18:14
Urfa Haberleri EYYÜPOĞLU, ÇİFTÇİLER BÜYÜK ZARAR YAŞADI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şanlıurfa merkez ve ilçelerinde yaşanan sel nedeniyle çok sayıda çiftçi zarar gördü. Sel sonrası yaraların sarıldığı Şanlıurfa’da sular altında kalan tarlalardaki ürünler kullanılamaz hale geldi. Bölgede yer yer sağanak yağışın devam ettiğini anlatan Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, sel nedeniyle zarar gören çiftçiler için 7 maddelik rapor hazırlayarak Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir’e teslim etti.

Şanlıurfa merkez olmak üzere Hilvan, Viranşehir, Akçakale Bozova, ve Suruç ilçelerinde etkili olan dolu ve sağanak yağış nedeniyle tarlaları sular altında kalan Çiftçiler, yaralarını sarmaya devam ediyor. Ekili olan tarlalarda yetişen ürünler kullanılamaz hale gelirken Tarım ve Orman Genel Müdürlüğünden oluşan bir heyet hasar tespiti için kente geldi.

Yaşanan doğal afetleri yerinde incelemek için Şanlıurfa’ya gelen Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir, Tarım Reform Genel Müdür Yardımcısı Osman Yıldız, TARSİM Bölge Müdürü Murat Şevket Yüksel ve beraberindeki heyet Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu’nu ziyaret etti.

Kuraklık, don, dolu ve sel olayları hakkından bilgi veren Başkan Eyyüpoğlu; Hilvan, Suruç ve Bozova’da ağırlıklı olarak sel, don ve dolu olayları meydana gelirken Haliliye, Viranşehir ve Siverek’te de kısmı olarak kuraklık yaşandığını belirtti.

Eyyüpoğlu, 1- Kuraklıkta zarar gören çiftçilerimiz desteklenmeli. Özelikle arpa ve kırmızı mercimek eken çiftçilerin ürünleri yüzde 80 oranında zarar görmüş durumda.

2- Dolu, don ve selin vurduğu ilçelerde parsel bazlı destek verilmeli. Bozova, Hilvan ve Suruç’ta hasar üst düzeyde.

3- Yaşanan kuraklık GES’in önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Güneş Enerji Sistemleri ( GES ) marjinal alan şartı kaldırılmalı. Devlet desteği artırılmalı.

4- Sulama birliklerin borçları düzenlemeye alınmalı. Çiftçileri sorunsuz bir şekilde suya kavuşturulmalıdır.

5- Fıstığa alan bazı desteğin verilmesini talep ediyoruz. Türkiye’de yetişen fıstığın yüzde 42 ‘sini yetiştiriyoruz.

6- Buğday ve arpa’ya verilen 50 liralık ek desteğin kırmızı mercimeğe de verilmeli. Hatta tohum desteği sağlanmalıdır. Şanlıurfa’da kırmızı mercimeğin yüzde 32’sini yetiştiriyoruz.

7- DİCLE Elektrik Anonim Şirketini çiftçilere faiş fatura kesmesi nedeniyle çiftçiler zor günler yaşıyor.  Devlet desteği yüzde 25 olarak belirlenmiş durumda yetkililerden beklentimiz bunun yüzde 50 ye sabit tutulması gerekmektedir.

Gerçekleştirilen ziyaretin ardından; Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir, Tarım Reform Genel Müdür Yardımcısı Osman Yıldız, TARSİM Bölge Müdürü Murat Şevket Yüksel, Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, Tarım ve Orman il Müdürü Murat Çakmaklı ve beraberindeki heyet kuraklık ve doludan zarar gören arazileri inceleyip üreticilerle bir araya gelecek.

En az 10 karakter gerekli