DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2177538-4,85%
Şanlıurfa
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ezer: Meslektaşlarımızın hakları ve toplum sağlığı için mücadelemizi büyüterek sürdüreceğiz
  • NŞanlıurfa Haber
  • Sağlık
  • Ezer: Meslektaşlarımızın hakları ve toplum sağlığı için mücadelemizi büyüterek sürdüreceğiz

Ezer: Meslektaşlarımızın hakları ve toplum sağlığı için mücadelemizi büyüterek sürdüreceğiz

ABONE OL
20 Şubat 2024 23:25
Urfa Haberleri Ezer: Meslektaşlarımızın hakları ve toplum sağlığı için mücadelemizi büyüterek sürdüreceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şanlıurfa Tabip Odası başkanı Dr. Bulut Ezer, teklifin hekimlerin ve sağlık emekçilerinin haklarını gasp ettiğini ve toplum sağlığına zarar verdiğini söyledi.

Şanlıurfa Tabip Odası, TBMM’de görüşülen Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne tepki gösterdi.

Oda binasındaki açıklamayı Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Dr. Bulut Ezer okudu.

Ezer, yaptığı açıklamada, teklifin sağlık çalışanlarına baskı uyguladığını ve özel sermayenin çıkarlarını gözettiğini vurguladı.

Teklifin birçok anayasa aykırılığı içerdiğini ve geri çekilmesi gerektiğini savunan Ezer, “Hekimlerin ve sağlık emekçilerinin haklarını alabildiği, toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesini önceleyen bir sağlık sisteminin hep birlikte inşa edene dek mücadeleyi sürdüreceklerini ifade etti

Ezer sözlerini şöyle sürdürdi:“ Kanun teklifinde ilaçların ruhsatlandırılmasıyla ilgili, toplum sağlığı için geri dönüşsüz zararlara yol açabilecek ve açıkça ilaç şirketlerinin lehine olan düzenlemeler vardır. İlgili düzenlemeler de Anayasa’nın 2, 17 ve 56. maddelerine aykırıdır.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili söz verdikleri ancak yapamadıkları bazı konular olduğunu ifade etmişti.

Birincisi, hekimlerin emekliliğine dair ek göstergenin en düşük 6400’e çıkarılması;

İkincisi, sağlık çalışanlarının sabit ücretlerinin hak kaybı olmadan emekliliğe yansıtılması;

Üçüncüsü, sağlık çalışanlarının taban ücretinin pratisyen hekimlerin üçte biri olması;

Dördüncüsü, nöbet ücretlerinin düzenlenmesi;

Beşincisi, uzman aile hekimlerinin taban ücretinin uzman hekimlerle aynı olması;

Altıncısı, aile sağlığı merkezlerinin kamu tarafından yapılarak kiradan kurtarılması.

Görüldüğü üzere, belirtilen konuların hiçbirine ilgili kanun teklifinde yer verilmediği gibi, hekimlerin/sağlık emekçilerinin şiddet ve
güvencesiz çalışma gibi sorunlarına da öncelik verilmemiştir.

Bu kanun teklifinin önceliğinin sağlık çalışanlarına baskı ve sağlık alanındaki özel
sermayenin çıkarları olduğu açıktır.

Son yıllarda hazırladığımız sağlıkta şiddet, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, fiili hizmet süresi zammı, öğrencilerin özlük
hakları düzenlemeleri, tüm ücretlerin emekliliğe yansıması, 7600 ek gösterge, emekli sandığı, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarında iyileştirme yapılması gibi kanun tekliflerini ısrarla Meclis’teki partilere sunduk ancak ne yazık ki Meclis gündemine alınmadı.

Hekimlerin sorunlarının çözümünün bizlerin önerdiği kanun teklifleriyle mümkün olabileceğini yeniden ifade ediyor ve şu an Meclis’teki kanun teklifinin geri çekilerek önerdiğimiz tekliflerin Meclis gündemine hızla
alınmasını talep ediyoruz.

Hekimlerin/sağlık emekçilerinin haklarını alabildiği, toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesini önceleyen bir sağlık sistemini hep birlikte inşa edene dek hekimlik değerleri, meslektaşlarımızın hakları ve toplum sağlığı için mücadelemizi büyüterek sürdüreceğiz”.


En az 10 karakter gerekli