DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15910401,33%
Şanlıurfa
13°

AÇIK

06:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

Finlandiya, biri hariç Rusya sınırındaki bütün kapıları kapatıyor

Finlandiya, biri hariç Rusya sınırındaki bütün kapıları kapatıyor

ABONE OL
23 Kasım 2023 13:00
Urfa Haberleri Finlandiya, biri hariç Rusya sınırındaki bütün kapıları kapatıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Finlandiya, Rusya ile biri dışında tüm sınır kapılarını kapatacak. Fin hükümeti, Laponya’da yalnızca bir sınır kapısının açık kalacağını belirtti. Sınır kapılarının kapatılması cumayı cumartesiye bağlayan gece 00.00’da yürürlüğe girecek.

Fin hükümetinin sınır kapılarını kapatma kararı, Rusya’dan Finlandiya’ya yasadışı göçün artmasının sonra geldi.

Helsinki, geçen hafta, göçmenlerin gelişini engellemek için dokuz sınır geçişinden dördünü kapatma kararı almıştı. Artık yalnızca kuzey Finlandiya’daki Raja-Jooseppi sınır kapısı açık kalıyor.

Finlandiya Başbakanı Petteri Orpo’ya göre, “Oraya ulaşmak için gerçek bir çaba gerekiyor.” Başbakan, sınırdaki durumun takip edildiğini, gerekirse daha fazla önlem alınacağını söylüyor.

Finlandiya ve Rusya, 1.300 kilometreden uzun ortak bir sınıra sahip.

Finliler, Avrupa Birliği sınır kontrol kurumu Frontex’ten yardım istiyor. Ülkenin sınır devriyesi, sınırın güvenliğini sağlamak için daha fazla personel ve ekipmana ihtiyaç duyulduğunu ifade ediyor.

Rusya, Finlandiya tarafından, üçüncü ülkelerden gelen göçmenleri NATO’ya girişin intikamı olarak Finlandiya sınırına göndermekle suçlanıyor. Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline tepki olarak Moskova’yı dehşete düşürerek, ilkbaharda NATO’ya katılmıştı.

Rus hükümeti ise göçmen akışında her türlü sorumluluğu reddediyor ve Fin hükümetini Rusya karşıtı tavrı takınmakla suçluyor.

Altı yüzden fazla göçmen

Güneydoğu Finlandiya’daki sınır geçişlerinin yakın zamanda kapatılmasının ardından göçmenler, sığınma taleplerini başka yerlerden yapmak için kuzeye yöneldi.

Finlandiya’ya Yemen, Afganistan, Kenya, Fas, Pakistan, Somali ve Suriye’den kaçak göçmen geliyor. Son haftalarda üçüncü ülkelerden 600’den fazla göçmen Rusya üzerinden Finlandiya’ya geldi.

Estonya da

Estonya da Rusya’yı sınırına göçmen göndermekle suçluyor. Kaçak göçmenlerin gruplar halinde ve “örgütlü bir şekilde” Estonya’ya girmeye çalıştıkları söyleniyor.

İçişleri Bakanlığı’na göre, göçmenler sığınma talebinde bulunmadılar ve geri gönderildiler. Estonya, Rusya’nın “hibrid saldırı operasyonu” yürüttüğünü iddia ediyor. Yetkililer, Rusya ile sınır geçişlerinin olası kapatılmasına yönelik hazırlıklar yapıyor.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli