DOLAR 31,1196 0%
EURO 33,7718 -0.12%
ALTIN 2.030,63-0,05
BITCOIN 16983415,70%
Şanlıurfa

AÇIK

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

Fransa’da çiftçiler öfkeli

Fransa’da çiftçiler öfkeli

ABONE OL
29 Ocak 2024 11:19
Urfa Haberleri Fransa’da çiftçiler öfkeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başbakan Gabriel Attal’ın çiftçilere yardım etmek için acil durum tedbirlerini açıklamasına rağmen önde gelen tarım işçileri sendikaları eylemlerinin devam edeceği mesajını veriyor.

Fransız hükümetinin, çiftçilerin kullandığı dizel yakıta yönelik devlet sübvansiyonlarını kademeli olarak azaltma planından vazgeçtiğini açıklamasına rağmen, başkent Paris’i bağlayan çevre yollarında kamyon ve traktörleriyle bekleyen tarım sektörü çalışanları eylemlerini pazartesi günü sürdürme tehdidinde bulunuyor.

Genç Çiftçiler Sendikası, pazarı pazartesiye bağlayan gece başkent Paris’in çevre yollarını trafiğe kapatacakları tehdidinde bulundu.

Genç Çiftçiler Sendikası yöneticisi Maxime Buizard, basına yaptığı açıklamada, başkent Paris bölgesindeki eylemlerinin en az beş gün süreceği uyarısını yaptı.

Fransa’nın yeni Başbakanı Gabriel Attal’ın dün çiftçilere yardım etmek için acil durum tedbirlerini açıklamasına rağmen önde gelen diğer tarım işçileri sendikaları da eylemlerinin devam edeceği mesajını veriyor.

A64 otoyolunda traktörlerin ablukasının gün içinde kaldırılması beklenirken, çiftçilerin traktör ve kamyonlarıyla ülke genelinde yollarda barikat kurma eylemi sürüyor.

Ülkenin en büyük tarım işçi sendikası FNSEA Başkanı Arnaud Rousseau, TF1 televizyon kanalına yaptığı açıklamada, eylemlerine son vermeyeceklerini belirterek, “Eylemlerimizi sürdürmeye karar verdik. Başbakan tüm taleplerimize yanıt vermedi.” dedi.

Ülke genelinde sadece bir barikatın kaldırıldığını ve 100’den fazla yol kapatma eyleminin sürdüğünü belirten Rousseau, hükümet tarafından açıklanan tedbirlerin taleplerini karşılamadığını yineledi.

Başbakan Attal, Fransa’nın güneyindeki Haute-Garonne bölgesinde protesto gösterisi düzenleyen çiftçileri ziyaret etti. Attal, çiftçiler üzerindeki malî ve idarî baskıyı hafifletmek için önlem alacaklarını söyledi.

Attal, çiftçileri topraklarının bir kısmını nadasa bırakmaya zorlayan Avrupa Birliği kurallarının hafifletilmesi için çalışacağının sözünü verdi.

Fransa, tarım üretiminde Avrupa’nın en büyük ülkesi durumunda.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli