DOLAR 31,4369 0.23%
EURO 34,1217 0.23%
ALTIN 2.106,440,28
BITCOIN 20540706,01%
Şanlıurfa
10°

AZ BULUTLU

16:31

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Gaze yine yoğun bombardıman altında

Gaze yine yoğun bombardıman altında

ABONE OL
2 Aralık 2023 17:35
Urfa Haberleri Gaze yine yoğun bombardıman altında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İsrail hava saldırıları ve topçu bombardımanları bugün de Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’u vururken, İsrail yaklaşık iki aydır devam eden savaşta ateşkesin çökmesinin ardından Hamas militanlarına karşı saldırılarını yeniden şiddetlendirdi.

Filistinli sakinler, son saatlerde Han Yunus’ta evlerin ve açık alanların vurulduğunu ve üç camiin yıkıldığını söyledi.

İsrail ordusu, son 24 saat içinde kara, hava ve deniz kuvvetlerinin ortak saldırılarında 400 hedefin vurulduğunu ve sayısı belirtilmeyen Hamas savaşçısının öldürüldüğünü açıkladı.

Hamas medyası da ateşkesin sona ermesinden bu yana yaklaşık 200 Filistinlinin öldüğünü ve Gazze’deki sağlık yetkililerine göre, savaşın başlamasından bu yana Gazze Şeridinde hayatını kaybedenlerin sayısı 15 bini aştı.

Savaşan taraflar, Hamas’ın İsrail hapishanelerinde tutulan Filistinli mahkumlar karşılığında rehineleri serbest bıraktığı yedi günlük ateşkesin çökmesinden birbirlerini sorumlu tuttu.

Birleşmiş Milletler, çatışmaların aşırı boyutlarda kötü durumda bulunan insanî durumu daha da kötüleştireceğini bildirdi.

Cenevre’deki BM insanî yardım ofisi sözcüsü Jens Laerke, “Dünyadaki cehennem Gazze’ye geri döndü” dedi.

İsrail, 7 Ekim’de Hamas’ın giriştiği beklenmedik saldırıya şiddetli bir bombardıman kampanyası ve Gazze’nin geniş alanlarını tahrip eden ve yüz binlerce insanı yerinden eden bir kara saldırısı ile karşılık verdi.

İsrail uçaklarının Han Yunus’un doğu bölgelerine attığı broşürlerde dört kasabanın sakinlerine, geçmişte olduğu gibi Han Yunus’taki başka bölgelere değil, daha güneydeki Refah’a gitmeleri talep edildi.

Broşürlerde Arapça olarak “Uyarıldınız” yazılıydı.

Kasaba sakinleri eşyalarını arabalara doldurarak yollara düştü ve daha batıda bir sığınak aramaya başladı.

 

En az 10 karakter gerekli