DOLAR 32,5165 0.02%
EURO 34,6328 -0.21%
ALTIN 2.441,38-2,32
BITCOIN 21518202,73%
Şanlıurfa
21°

AÇIK

19:56

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Gazze’de saldırılar, Paris’te ateşkes görüşmesi

Gazze’de saldırılar, Paris’te ateşkes görüşmesi

ABONE OL
25 Şubat 2024 13:48
Urfa Haberleri Gazze’de saldırılar, Paris’te ateşkes görüşmesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gazze’deki haftalardır süren çatışmalarla ilgili “en ciddi girişim” olarak nitelenen “dolaylı” ateşkes görüşmeleri Paris’te başladı.

Görüşmeler hakkında bilgi veren kaynaklar, görüşmelerin İsrail istihbarat servisi Mossad’ın başkanının Katar, Mısır ve ABD olmak üzere taraflarla ayrı ayrı görüşmesiyle başladığını söyledi.

Kaynak, “Ciddi bir müzakerenin başlangıcına doğru ilerleyebileceğimize dair iyimserlik işaretleri var” dedi. Mısır’ın Al Qahera TV News kanalı da görüşmelerin başladığını bildirdi.

Hamas’tan bir yetkili, grubun Kahire’deki ateşkes görüşmelerini tamamladığını ve şimdi arabulucuların hafta sonu İsrail ile yaptıkları görüşmelerden ne getireceklerini görmeyi beklediklerini söyledi.

Arabulucular, İsrail’in Gazze’nin güney ucunda bir milyondan fazla yerinden edilmiş insanın barındığı Refah kentine yönelik saldırısını engellemek umuduyla Gazze’de ateşkes sağlama çabalarını hızlandırdı.

İsrail, yakın zamanda ateşkes anlaşmasına varılmaması halinde şehre saldıracağını söylüyor. Washington ise yakın müttefikine bunu yapmaması çağrısında bulunarak şehre saldırı düzenlenmesi halinde büyük sivil kayıplar yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Haniye Mısır’a gitti

Hamas lideri İsmail Haniye geçtiğimiz hafta Kahire’de Mısırlı arabulucularla ateşkesi görüşmek üzere bir araya geldi ve Aralık ayından bu yana ilk ziyaretini gerçekleştirdi.

Mısırlı kaynaklar, daha önce Mısır istihbarat şefi Abbas Kamel’in Perşembe günü Haniye ile görüşmeleri tamamladıktan sonra Cuma günü İsraillilerle görüşmek üzere Paris’e gideceğini doğrulamıştı. İsrail, hafta sonu da devam etmesi beklenen Paris görüşmeleri hakkında kamuoyu önünde yorum yapmadı.

Bir Hamas yetkilisi, grubun Mısırlılarla yapılan görüşmelerde yeni bir öneri sunmadığını, ancak arabulucuların İsraillilerle yaptıkları görüşmelerden ne getireceklerini görmeyi beklediklerini söyledi.

Hamas yetkilisi “Teklifimizi onlarla (Mısırlılarla) görüştük ve Paris’ten dönmelerini bekleyeceğiz” dedi.

Can kaybı 30 bine yaklaştı

Gazze’deki 2,3 milyon insanın yarısından fazlasının barındığı Refah’taki İsrail’in Cuma gününe kadar süren saldırılarında can kayıpları yaşanıyor. Bir morgda ölen çocuklarının başında diz çöküp ellerini öpen anne foroğrafı uluslararası basına yansıyan yürek burkan görüntülerden sadece biri.

Deyr el-Belah, İsrailliler tarafından henüz saldırıya uğramamış birkaç bölgeden biri. Paylaşılan videoda, acılı aileler bir hastaneyi doldururken, Ahmed Azzam ölü bebek oğlunun kefene sarılı cesedini havaya kaldırarak bağırıyor: “Onları sen öldürdün Netanyahu. Bu masum çocuğu sen öldürdün!”

Gazze sağlık bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye düzenlediği saldırılarda en az 29,514 Filistinlinin öldüğünü açıkladı.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli