DOLAR 31,0066 0.31%
EURO 33,5582 0.32%
ALTIN 2.022,950,56
BITCOIN 1581579-3,10%
Şanlıurfa
11°

HAFİF YAĞMUR

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Gazze’deki can kaybı 28 bine ulaştı

Gazze’deki can kaybı 28 bine ulaştı

ABONE OL
10 Şubat 2024 19:25
Urfa Haberleri Gazze’deki can kaybı 28 bine ulaştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İsrail Başbakanı’nın ordunun kara harekâtı öncesinde Gazze’nin güneyindeki yüz binlerce insanın tahliyesini isteyen açıklamasında saatler sonra yapılan hava saldırılarında Refah’ta 28 kişi öldü.

Gazze operasyonunda yaşanan can kaybı 28 bine ulaştı ve yaklaşık 2,5 milyon insanın yüzde 80’i yerinden edilmiş durumda.

Binyamin Netanyahu ayrıntı ya da zaman çizelgesi vermedi, ancak tahliye isteyen açıklaması paniğe yol açtı. Gazze’nin 2,3 milyonluk nüfusunun yarısından fazlası Refah’ta toplanmış durumda ve bu insanların çoğu İsrail’in Gazze topraklarının üçte ikisini kapsayan tahliye emirleriyle defalarca yerlerinden edildi. Bundan sonra nereye kaçacakları belli değil.

İşgal planlarının duyulması, Netanyahu ile Biden yönetimi arasında bir haftadır giderek artan sürtüşmeleri de beraberinde getirdi. ABD’li yetkililer sivil halk için bir plan yapılmadan Refah’ın işgal edilmesinin felakete yol açacağını söyledi.

İsrail, geçtiğimiz haftalarda sivillere hemen kuzeydeki Han Yunus kentindeki kara çatışmalarından kaçarak buraya sığınmalarını söyledikten sonra bile Refah’a neredeyse her gün hava saldırıları düzenledi.

Bir sağlık yetkilisi verdiği bilgiye göre gece boyunca Refah bölgesindeki evlere düzenlenen üç hava saldırısında 28 kişi öldü. Her bir saldırıda üç aileden birden fazla kişi ölürken, en küçüğü üç aylık olmak üzere toplam 10 çocuk da hayatını kaybetti.

Gazze Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref el-Kidra, kara çatışmalarının odak noktası olan Han Yunus’ta İsrail güçlerinin bölgenin en büyük hastanesi olan Nasır Hastanesi’ne ateş açtığını, en az bir kişinin öldüğünü ve çok sayıda kişinin yaralandığını söyledi.

Sözcü, yoğun ateş nedeniyle sağlık personelinin artık tesisin binaları arasında hareket edemediğini söyledi. Sözcü, 300 sağlık personeli, 450 hasta ve yerinden edilmiş 10.000 kişinin hastanede barındığını söyledi.

Washington ile çatlak

Gazze sağlık yetkililerine göre dört aylık savaşın ardından neredeyse 28,000’e ulaşan Filistinli ölü sayısı, Netanyahu ile Washington arasındaki sürtüşmeyi artırdı.

İsrail sivil ölümlerden sivil bölgelerde savaştığı için Hamas’ı sorumlu tutarken, ABD’li yetkililer buna karşı çıkarak daha fazla “odaklanmış saldırı yapılması” çağrısında bulundular. Joe Biden bu hafta İsrail’in tepkisinin “aşırı” olduğunu söyledi.

İsrail, Mısır sınırındaki Refah’ın dört aydan fazla süren savaşın ardından Hamas’ın Gazze’de kalan son kalesi olduğunu söylüyor.

Netanyahu’nun ofisinden Cuma günü yapılan açıklamada “Refah’ta dört Hamas taburu bırakarak savaşın Hamas’ı ortadan kaldırma hedefine ulaşmak mümkün değildir. Aksine, Refah’taki yoğun faaliyetlerin sivillerin çatışma alanlarını boşaltmasını gerektirdiği açıktır” denildi.

Netanyahu’nun askeri ve güvenlik yetkililerine hem sivillerin toplu tahliyesini hem de Hamas’ın kentteki güçlerinin yok edilmesini içeren “birleşik bir plan” hazırlamaları talimatı verdiği belirtildi.

Sivillerin nereye gidebileceği belirsizliğini koruyor. İsrail saldırısı özellikle Gazze’nin kuzeyinde geniş çaplı bir yıkıma neden oldu ve yüz binlerce insanın geri dönecek evi yok.

Ayrıca Mısır, Filistinlilerin sınırı geçerek Mısır’a doğru hareket etmesinin İsrail ile Mısır arasındaki kırk yıllık barış anlaşmasını tehdit edeceği uyarısında bulundu. Çoğunlukla kapalı olan Gazze ve Mısır arasındaki sınır kapısı, insani yardım için ana giriş noktası olarak hizmet veriyor.

Savaş öncesi nüfusu yaklaşık 280.000 olan Refah, Birleşmiş Milletler’e göre şu anda Gazze’nin başka yerlerindeki çatışmalardan kaçarak akrabalarının yanında, sığınaklarda ya da geniş çadır kamplarında yaşayan yaklaşık 1,4 milyon kişiye daha ev sahipliği yapıyor.

Hamas militanlarının 7 Ekim’de sınırı geçerek İsrail’in güneyine girmesi ve 1.200 kişiyi öldürüp 250 kişiyi rehin almasının ardından İsrail “acımasız” bir savaş ilan etti.

Yerel sağlık yetkililerine göre İsrail’in hava ve kara saldırıları çoğu kadın ve çocuk olmak üzere yaklaşık 28.000 Filistinlinin ölümüne neden oldu. Gazze’deki 2,3 milyon insanın yaklaşık yüzde 80’i yerinden edildi ve bölge gıda ve tıbbi hizmet kıtlığı nedeniyle insani bir krize sürüklendi.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli