DOLAR 31,5334 0.53%
EURO 34,2499 0.59%
ALTIN 2.117,140,78
BITCOIN 20625505,28%
Şanlıurfa
12°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Gazzeli kanser hastaları Türkiye’de

Gazzeli kanser hastaları Türkiye’de

ABONE OL
16 Kasım 2023 03:35
Urfa Haberleri Gazzeli kanser hastaları Türkiye’de
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gazze’den çıkarılan bazı kanser hastalarıyla refakatçilerini taşıyan iki uçak, Türkiye’ye geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca havalimanında açıklama yapıyor.

Mısır’ın El Ariş Havalimanı’ndan hareket eden uçaklar, Ankara Esenboğa Havalimanı’na indi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Gazze’ye yönelik sağlık yardımları, hastalar ve yaralıların Türkiye’ye transferi için bugün Mısır’da yürüttüğü yoğun görüşme trafiğinin ardından, bazı hastalarla birlikte Mısır’dan Ankara’ya döndü.

İsrail’in saldırısı altındaki Gazze’den çıkarılarak, El Ariş Havalimanı’na ambulanslarla getirilen ve Cumhurbaşkanlığına ve Milli Savunma Bakanlığına ait uçaklara yerleştirilen hastaları, Esenboğa Havalimanında sağlık ekipleri karşıladı.

Uçaklardan ambulanslara nakledilen hastaların tedavilerinin Bilkent Şehir Hastanesi’nde yürütüleceği öğrenildi.

Hastaların sağlık durumunu yolculuk boyunca Türkiye’den getirilen 9 kişilik uzman sağlık personeli takip etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca havalimanında açıklama yaptı

Açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

7 Ekim tarihinde Gazze’de başlayan insanlık dramı ile ilgili Cumhurbaşkanımız riasetinde tüm birimlerimizle Gazzeli kardeşlerimizin yanında olmaya çalıştık. Sürecin ilk gününden itibaren birçok kez görüşmeler gerçekleştirdik.

22 Ekim’de bakanlığımdan 20 kişilik bir ekibi ivedilikle bölgeye gönderdik. Tüm bunlarla birlikte devletimiz 10 kargo uçağı ve 1 gemi ile 8 sahra hastanesi 20 ambulans, küvozler ve jenaratörlerin bulunduğu 666 tonluk yardımı Gazzeli kardeşlerimize kullanılmak üzere Mısır’a ulaştırdık.

Tedavi imkanından tümüyle yoksun kalan hastaların ülkemize getirilmesine yönelik olarak teknik sağlık ekibi oluşturduk. Bu süreçle daha önce oluşturduğumuz bu ekibinin yoğun çalışmalarıyla Gazze’deki kanser hastalarını Mısır’a geçirilmesi konusunda mutabık kaldık. Günün erken saatlerinde Türkiye’den hareket ederek önce baaşkent Kahire’de Gaffar ile ikili bir görüşme gerçekleştirdim ve Gazzeli hastaların tedavi gördüğü iki farklı hastaneyi ziyaret ettik.

ilk ülke Türkiye’dir

Uluslararası sağlık diplomasisi sonucunda 27 hasta ile 13 refakatçının Türkiye’ye getirilmesiyle önemli bir adım attığımıza inanıyoruz. Mısır’ın gemiyle yardım göndermesine izin verdiği ve Refah’tan hasta transferine izin verdiği ilk ülke Türkiye’dir. Yardımlarımız artarak devam edecektir. Kardeşlerimizin tedavilerine Ankara’da şehir hastanemizde devam edilecektir. Gazze’de ilgili noktalarda ve aynı zamanda Mısır tarafında sahra hastanelerinin kurulması ve bu hastanelerde Mısırlı dostlarımızla hizmet verilmesi noktasında önemli bir yol kat ettik.

Türkiye her zaman adaletin hakkın sesi olmaya, dostunu iyi ve kötü günde yalnız bırakmamaya devam edecektir. Gönderdiğimiz sahra hastanelerini erken dönemde uygun yerlere kurmak istiyoruz. Bununla ilgili koordinasyon ekibi çalışmalarını yürütmektedir.

https://twitter.com/drfahrettinkoca/status/1724905408236486967?s=46&t=8gLJWCFamj6-Umum6gKtDw

En az 10 karakter gerekli