DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15889451,21%
Şanlıurfa
13°

AÇIK

06:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

Geleneksel Şah Muhammed Lokması…

Geleneksel Şah Muhammed Lokması…

ABONE OL
13 Kasım 2023 01:32
Urfa Haberleri Geleneksel Şah Muhammed Lokması…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kısas’ta yüzyıllardır süre gelenek günümüzde de devam ediyor. Harzem Şah Muhammed Eba Müslim Horosani’nin kız kardeşi Fatma hatunla birlikte Kısas’ta şehit olduğu belirtiliyor.

Eba Müslimi Horasani’nin Emevilerle olan ve kırk sene süren savaşında Eba Müslim’e, Harezm beylerinden Şah Muhammed ve kardeşi Fatma Hatun yardım etmişlerdir.

Şah Muhammed bir gün ava çıkar. Kırk kişilik bir kalabalık görür. Bunların kimler olduğunu öğrenmek üzere adamlarını gönderir. Adamlar gider bakarlar ki kırk kişiden otuz yedisi ölmüş, üçü yaşıyor. Ama onların da dili kesilmiş. Dilsizlerin yazıyla anlatmalarından Eba Müslim’im askerleri oldukları anlaşılır. Eba Müslim’in burada Emevilerle savaş yaptığını öğrenen Şah Muhammed, şimdiye kadar mücâdeleye girmemiş olduğuna kahırlanır.

40.000 askeriyle savaşa katılır ve altın tahtını Eba Müslüm’e hediye eder. Uzun yıllar süren savaşlar sonunda Şah Muhammed bir savaşta şehit düşer.” Türbesi halen Kısas’ta bulunmaktadır ve önemli bir ziyaret yeridir

.

Kısas‘ta türbesi bulunan Horasan Erenlerinden Şah Muhammet ve kız kardeşi Fatma hayatına her yıl Kasım ayının ilk pazar günü Şah Muhammed Türbesi önünde kurbanlar kesilerek, 21 kazanda yapılan bulgur pilavı tüm köye ikram ediliyor.

Yüzyıllardır süregelen bu gelenek için köyde yaşayan hem Alevi hem Sünni vatandaşlar ortaklaşa tuz, bulgur, kurbanlık, odun, yağ gibi malzemeleri ortaklaşa topluyor ve etli bulgur pilavı imece usulü hazırlanıyor.

Kardeşliğin simgesi olan gelenek, bugünde Kısas’ta genç, yaşlı, çocuk herkes yardımı ile yapılarak, dağıtıldı.

En az 10 karakter gerekli