DOLAR 31,2178 0.03%
EURO 33,9294 0.19%
ALTIN 2.043,110,14
BITCOIN 19362708,02%
Şanlıurfa

AÇIK

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Gıda Araştırma ve Analiz Merkezi

Gıda Araştırma ve Analiz Merkezi

ABONE OL
4 Şubat 2024 05:44
Urfa Haberleri Gıda Araştırma ve Analiz Merkezi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Gıda Araştırma ve Analiz Merkezi’nin açılışını yaptı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, bakanlığın yürüttüğü Rekabetçi Sektörler Programı çerçevesinde hayata geçirilen INNOFOOD Projesi kapsamında, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Gıda Araştırma ve Analiz Merkezi’nin (ŞUTSO GAAM) açılışını yaptı.

Bakan Kacır, ŞUTSO GAAM’ın Eyyübiye Organize Sanayi Bölgesinde bulunan merkezinin açılış törenine katıldı.

Etkinliğe Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün yanı sıra AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri, ŞUTSO yönetim kuulu üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

ŞUTSO GAAM, TÜBİTAK MAM Yaşam Bilimleri ve Şanlıurfa Ticaret
ve Sanayi Odası iş birliği ile kuruldu.

INNOFOOD PROJESİ NEDİR?

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında gerçekleştirilen INNOFOOD projesi, gıda sektörünün bölgesel rekabet gücünün artırılmasına yönelik araştırma ve inovasyon tesislerinin geliştirilmesini kapsıyor.

Kalkınmada öncelikli bölgesi olarak tanımlanan ve Sinop-Hatay boylamının doğusunda yer alan 12 Düzey II bölgesinde güçlü ve rekabetçi bir gıda ve içecek sektörünün oluşması hedefleniyor. INNOFOOD, gıda ve içecek sektöründe faaliyet gösteren KOBİ ve girişimleri desteklemek için; Ar-Ge, inovasyon, pilot işleme hatları ve test/analiz laboratuvarları kuran kapsamlı bir altyapı yatırımı ve
kapasite geliştirme projesidir.

Proje ile gıda ve içecek sektöründeki KOBİ’ler ürün kalitesini ve güvenliğini iyileştirecek, Ar-Ge temelli ürün ve üretim
teknolojisini geliştirecek ve katma değerli ürünlerle ulusal/uluslararası rekabet gücünü artıracak.

INNOFOOD Projesinin 6 farklı bileşeninden biri Şanlıurfa’da bulunuyor. Şanlıurfa’da proje kapsamında, 400 metrekare kapalı alana sahip, 48 laboratuvar cihazının yer aldığı Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Gıda Araştırma ve Analiz Merkezi–ŞUTSO GAAM bulunuyor. 


En az 10 karakter gerekli