DOLAR 32,6429 0.29%
EURO 34,8423 0.36%
ALTIN 2.438,460,25
BITCOIN 21858203,63%
Şanlıurfa
25°

AZ BULUTLU

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Gıda Fuarında denetim

Gıda Fuarında denetim

ABONE OL
14 Şubat 2024 17:28
Urfa Haberleri Gıda Fuarında denetim
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şanlıurfa’da fuar merkezinde 12’incisi düzenlenen Gıda, Yöresel Ürünler, Hediyelik Eşya ve El Sanatları fuarında yapılan gıda denetimleri sonucunda çok sayıda ürüne el konuldu.

Şanlıurfa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü ve Karaköprü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Şanlıurfa Fuar merkezinde 12’ncisi düzenlenen “Gıda, Yöresel Ürünler, Hediyelik Eşya ve El Sanatları” fuarında önemli bir denetim gerçekleştirdi. Denetimlerde çok sayıda ürüne el
konuldu.

Denetimler, “Tarladan Sofraya Sağlıklı ve Güvenli Gıda” prensibi doğrultusunda gerçekleştirilmiş olup, fuar alanındaki
işletmelerin faaliyetlerini titizlikle incelendi. Özellikle “Zeytin Yağı” ürünleri satışı yapan bir işletmede sergilenen ürünlerde şüpheli durumların tespit edilmesi üzerine, Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi’nden detaylı bir sorgulama yapıldı.

Yapılan sorgulama sonucunda, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında güvenli gıda olmadığı gerekçesiyle satışa sunulan ürünlere el konuldu ve muhafaza altına alındı. Bu adımın, tüketicilerin sağlığını riske atabilecek potansiyel tehlikelerin
bertaraf edilmesi amacıyla atıldığı belirtildi.

Ekipler, ilgili işletme hakkında 5996 sayılı Kanun kapsamında idari yaptırım işlemi tahsisi için süreci başlatarak takibe aldı.
Denetimlerin devam edeceği ve benzer denetimlerin sıkı bir şekilde yürütülerek
tüketicilerin sağlığının korunmasının sağlanacağı vurgulandı.

Şanlıurfa Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, halkın güvenli ve sağlıklı gıdaya erişiminin teminatı olmak adına bu tür denetimlerin düzenli aralıklarla gerçekleştirileceğini ve ilgili mevzuatın titizlikle uygulanacağını ifade ettiler.

BİHA

 


En az 10 karakter gerekli