DOLAR 28,9176 0.07%
EURO 31,4523 -0.05%
ALTIN
BITCOIN 12026085,43%
Şanlıurfa
16°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Göbeklitepe Tarım Kongresine

ABONE OL
1 Ekim 2019 17:59
Urfa Haberleri Göbeklitepe Tarım Kongresine
0

BEĞENDİM

ABONE OL

22-25 Ekim 2019 tarihlerinde Şanlıurfa’da yapılacak Uluslararası Göbeklitepe Tarım Kongresinin başvuruları 7 Ekim 2019 tarihine kadar uzatıldı.

Dünya    nüfusunun    hızlı    çoğalması, bu çoğalmaya   paralel   olarak   gıda   maddelerinin üretimindeki yetersizlik ve dengesizlik, günümüzde dünyanın birçok yerindeaçlık sorununun veya yetersiz beslenmenin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.  Gıda açığı, artan dünya   nüfusuna   paralel olarak günden güne artmaktadır.  Ortaya çıkan ve çıkacak olan besin açığının kapatılması, var olan hayvansal ve bitkisel besin kaynaklarının genişletilmesi, iyileştirilmesi, birim alandan alınan ürünün artırılması hiç şüphesiz kaliteli bol ürün veren çeşitler yanında, iyi, ucuz fakat modern yetiştiriciliğin yapılmasınabağlıdır. Günümüzde hem çeşit hem de yetiştirme yöntemleri açısından hızlı gelişmeler olmaktadır.

Dünyanın sayılı bölgesel kalkınmaprojelerinden biri olan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP)’nin tamamlanmasıyla 1.8 milyon ha alan sulamaya   açılacaktır. GAP’ın merkezi sayılan veuygulama sahası içerisinde bulunan Şanlıurfa İli Harran Ovasına 1995 yılından beri su verilmeye başlanmıştır. Tarım alanlarının sulamaya açılmasıyla doğal olarak monokültür tarımdan polikültür tarıma geçilmiş, ekolojik koşullar değişmiş ve buna bağlı olarak da tuzluluk, drenaj, aşırı su kullanılması, hastalık, zararlı ve yabancı ot popülasyonlarındaki değişimler ve yenihastalık, zararlı ve yabancı otların bölgeye girmesi gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır.

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi kuruluşundan bu yana bölgede bitkisel ve hayvansal üretim ile ilgili çalışmalar yürütmüş ve halen yürütmeye de devam etmektedir.

Daha önce düzenlenen GAP Tarım Kongrelerinde bölgedeki mevcut tarımsalüretim potansiyeli, bitkisel üretim desenleri, sulama, gübreleme, bitki koruma, hayvansal üretim ve diğer konularda değişik sunumlar yapılmış ve bölge tarımına katkıda bulunulmuştur. “IGAC-2019 1. Uluslararası Göbeklitepe Tarım Kongresi”nde ise bölgemizdeki tarım arazilerinin etkin kullanımı, sürdürülebilir tarım sistemleri içerisinde oluşan yeni tarımsal sorunlara çözüm bulmak amacıyla, konu ile ilgili üniversiteler, araştırma enstitüleri, sivil toplum örgütleri, üreticiler ve diğer kurum vekuruluşların bir araya getirilmesi amaçlanmaktadır

Kongre, akademik teşvik ve doçentlik kriterlerine uygundur.GASTROTURDER Gastronomi Turizmi ve Mutfak Sanatları Derneğince Uluslararası Göbeklitepe Tarım Kongresinin katılımcılarına ayrıca “dut” temasına ayrılan ayrı bir salonda, kongre süresince, dut ile ilgili yiyecek ve içecek ürünleri sergisi ve ikramı ile katkı sunulacak.

 

En az 10 karakter gerekli