DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1944382-1,19%
Şanlıurfa

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

GÖBEKLİTEPE’DE BUĞDAY ŞENLİĞİ

GÖBEKLİTEPE’DE BUĞDAY ŞENLİĞİ

ABONE OL
4 Haziran 2022 21:07
Urfa Haberleri GÖBEKLİTEPE’DE BUĞDAY ŞENLİĞİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından “Tarihin Sıfır Noktası” Göbeklitepe’de “Buğday Şenliği” düzenlendi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi gerek kent genelinde ve ilçelerde gerekse farklı şehirlerde gerçekleştirdiği etkinliklerle kentin tarihini, müziğini, gastronomisini tanıtmaya devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Göbeklitepe’de düzenlenen Buğday şenliği etkinliğinde Şanlıurfa’da buğday ile yapılan yöresel lezzetlerin sunumu ve ikramı da yapıldı. Şenlikte Urfa Ahengi Müzik Topluluğunun seslendirdiği türkülere Urfa sıra gecesi ekipleri de yöresel halk oyunları ile eşlik etti.

İnsanlığın kendi geçmişini araştırmak için mutlaka Göbeklitepe’ye gelmesi gerektiğini belirten Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Göbeklitepe’nin gizeminin henüz çözülemediğini söyledi.
Başkan Beyazgül, “İnsanlık kendi geçmişini araştırmak istiyorsa görmesi gereken yer Göbeklitepe’dir. Buğdayın ilk olarak Şanlıurfa’da toprakla buluşması ateşin, tekerleğin, yazının ve paranın bulunması kadar önemlidir. Şanlıurfalılar buğdayı ektikten sonra işin ucunu bırakmamışlar, onu çok lezzetli bir hale getirmişler. Yemek stantlarının en başına çiğ köfteyi koymuşlar, bana göre en sona da baklavayı koymak gerekiyordu çünkü buğdayın, fıstığın, sadeyağın şehri olan Şanlıurfalı, baklavayı da en güzel kendisi yapmıştır.” dedi.

Şanlıurfa’nın sıra gecelerinin birer konservatuvar, yöresel lezzetlerinin ise gastronomi laboratuvarı olduğunu söyleyen Başkan Beyazgül herkesi bu lezzetleri tatmaya Şanlıurfa’ya davet ederek Şanlıurfa’yı hak ettiği yere taşımak için bütün kurumlarımızla koordineli bir şekilde çalışarak Şanlıurfa’yı bölgenin değil dünyanın cazibe merkezi haline getireceğiz” diye konuştu.

Şanlıurfa Vali Yardımcısı Metin Esen de etkinlikte bir konuşma yaparak bu tür etkinliklerin kentin tanıtımı için son derece önemli olduğunu kaydetti.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Peltek ise yöresel lezzetlerin milli bir tarım politikasıyla dünyaya açılmamız lazım diye konuştu.

Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyüpoğlu ise gıdanın önemine dikkat çekerek son dönemlerde gıdanın her şeyin önüne geçtiğini belirtti.

Alman Arkeoloji Enstitüsü Göbeklitepe Proje Koordinatörü Dr. Lee Clare Göbeklitepe’de yürütülen kazı çalışmalarında elde edilen bulgularla ilgili bilgi verdi.

12 Bin yıllık tarihi ile birçok gizemi içinde barındıran Göbekliepe’yi ziyaret etmeye gelen yerli ve yabancı misafirlere alanda yoğurulan çiğköfte ve buğday ile yapılan yöresel lezzetlerden ikram edildi

En az 10 karakter gerekli