DOLAR 31,1742 0.09%
EURO 33,7822 -0.09%
ALTIN 2.033,460,04
BITCOIN 17848461,94%
Şanlıurfa

AÇIK

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

GÖBEKLİTEPE’DE İNCELEME!

ABONE OL
23 Mart 2018 16:07
Urfa Haberleri GÖBEKLİTEPE’DE İNCELEME!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakanlık Göbeklitepe’yi İnceledi; “Tüm Çalışmalar Kontrollü Yapılıyor”

Göbeklitepe’de devam eden ziyaretçi karşılama alanı ile yol çalışmalarında beton kullanıldığı iddiası üzerine Turizm bakanlığı Şanlıurfa’ya heyet gönderdi.

Göbeklitepe’de incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mahmut Kocameşe, incelemelerin ardından yaptığı açıklamada iddiaların asılsız olduğunu söyledi.

Göbeklitepe’de çalışmaları yerinde incelemek için gelen heyette, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz ile Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Aydın Arslan ve Bilimsel Koruma Kurulu üyeleri yer aldı.

Göbeklitepe’deki kazı çalışmalarına başkanlık eden Prof. Dr. Klaus Schmidt’in çalışma arkadaşı ve eşi Çiğdem Köksal Schmidt’in tarihi alana beton döküldüğü iddialarını yaptığı inceleme sonucu değerlendiren Müsteşar Yardımcısı Kocameşe “Doğal zemin üzerine keçe/koruyucu malzeme ile bir kaplama yaptıktan sonra üzerine stabileze bir malzeme ve onun üzerine de doğal küp taşlarla bir ulaşım yolu yapılıyor. Yaklaşık kazı alanıyla da 1 km. mesafe var. Doğrudan bir bağlantı yok. Burası oraya ulaşımda kullanacağımız bir yol. Yolda kesinlikle zeminde bir asfalt yada beton kullanımı söz konusu değil. Sadece kenarda bordür taşlarının tutuculuğunu sağlamak üzere yine aynı malzeme üzerine bir harçlı basit malzeme var” dedi.

Göbeklitepe’de devam eden çalışmalarda ağır iş makinelerinin çalıştırıldığı ve dolayısıyla eserlere zarar verildiği iddialarını da yalanlayan Kocameşe, “Kazı alanında ağır iş makineleri ile çalışma yapıldığı bilgisi de doğru değildir. Keçe üzerine serilen yükün zeminde stabilize olması için hafif ve küçük araçlar kullanılmakta olup, çalışma yapılan bölgede herhangi bir kazı alanı bulunmamaktadır. Söz konusu hafif ve küçük araçlar, daha önce araç yolu olarak kullanılan mevcut yol üzerinde ve stabilize zemin serildikten sonra kullanılmaktadır. Kazı alanında çalışmadıkları gibi, doğal zemine herhangi bir zarar da vermeleri söz konusu değildir” diye konuştu.

Göbeklitepe alanında incelemelerini sürdüren heyet, ahşap travers yollarının söküldüğü yönündeki iddialar için de konuşan Kocameşe, “sökülen kısım, yolun küçük bir bölümüdür ve Koruma Bölge Kurulu kararına istinaden daha önce üst örtü uygulamaları sırasında bozulan döşemenin sökülerek yeniden iyileştirilmesi çalışmalarıdır. Anılan uygulamaların tamamı Göbeklitepe Bilim Kurulu’nun bilgisi ve onayı dahilinde, kazı başkanlığı Alan Yönetimi Başkanlığı ve Şanlıurfa Müzesi Müdürlüğü denetiminde sürdürülmektedir” diye konuştu.

Klaus Schmidt’in eşi Çiğdem Köksal Schmidt’in tarihi alana beton döküldüğü iddiaları üzerine incelemelerini sürdüren heyet, bahsi geçen yolu da inceledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mahmut Kocameşe, yapılan çalışmanın hiçbir şekilde dokuya zarar vermeyecek şekilde yapıldığını söyledi.

Gazetecilere açıklama yapan Kocameşe, “Yol kesitinde koruma ilkesi gereğince mevcut dokuya zarar vermemek amacıyla zemin ile tüm ilişkiyi ortadan kaldırarak şekilde keçe serme işlemi uygulanmaktadır. Bu sayede keçe üzerinde yapılan tüm imalat yüzde yüz kaldırılabilir ve kaldırılması halinde mevcut dokuya ulaşılabilir hale getirilmektedir. Yol kaplaması olarak, kalıcı beton veya asfalt değil, çevre dokuya uygun renkte yöresel küp taş kullanılmaktadır. Küp taşlarının zaman içinde yanlara yayılmasını engellemek amacıyla yol kenarlarına konulan bordürlerin altı harçlı malzeme ile keçe üzerine sabitlenmektedir. Böylece yolun araç geçişleri ile zarar görmesi engellenmiştir.” şeklinde konuştu.

 

En az 10 karakter gerekli