DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 21727070,43%
Şanlıurfa
20°

HAFİF YAĞMUR

04:56

İMSAK'A KALAN SÜRE

Google, Fransa’da 250 milyon Avro telif cezası aldı

ABONE OL
20 Mart 2024 20:30
Urfa Haberleri Google, Fransa’da 250 milyon Avro telif cezası aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fransız düzenleyici kurumlar, Google’a, medya şirketlerine içeriklerini çevrimiçi olarak çoğaltmaları karşılığında ödeme yapma taahhütlerini ihlal ettiği ve onlara haber vermeden yapay zeka sohbet robotu için materyallerini kullandığı için 250 milyon Avro para cezası verdiklerini açıkladı.

Google 2022 yılında, Rekabet Kurumu’nun ABD’li teknoloji devine uzun süredir devam eden anlaşmazlık nedeniyle 500 milyon avro ceza kesmesinden bir yıl sonra, Fransız haber kuruluşlarıyla adil bir şekilde müzakere etme taahhüdünde bulunmuştu.

Fransız basınında yer alan haberlere göre, Agence France-Presse’in (AFP) yanı sıra Fransız dergi ve gazetelerini temsil eden kuruluşlar 2019 yılında düzenleyici kuruma bir dava açmıştı.

ABD’li teknoloji devi, taahhütleri uyarınca, bir telif hakkı şikâyeti aldıktan sonraki üç ay içinde haber gruplarına şeffaf bir ödeme teklifi sunmak zorunda.

Ancak düzenleyici kurumdan yapılan açıklamada Google’a “2022 yılında verdiği taahhütlere uymadığı” ve haber yayıncılarıyla “iyi niyetle” müzakere etmediği için yeni bir ceza verdiğini duyurdu.

Düzenleyici kurum, ABD’li teknoloji devinin ayrıca yapay zeka platformu Bard’ı (şimdiki adıyla Gemini) eğitmek için basın ajanslarının içeriklerini de onlara ya da otoriteye haber vermeden kullandığı sonucuna vardı.

Bir dizi düzeltici önlem

Google’ın yayıncılara ve haber ajanslarına içeriklerinin kullanımına itiraz etmelerine olanak tanıyan teknik bir çözüm sunmadığı, bunun da ücret pazarlığı yapma kabiliyetlerini “engellediği” belirtildi.

İzleme kuruluşu, Google’ın uzlaşma sürecinin bir parçası olarak “gerçeklere itiraz etmemeyi” kabul ettiğini ve otorite tarafından tespit edilen başarısızlıklara yanıt olarak “bir dizi düzeltici önlem” önerdiğini söyledi.

Google yaptığı açıklamada cezanın orantısız olduğunu ve “Rüzgarın bir sonraki aşamada hangi yönden eseceğini tahmin edemediğimiz için bir rota belirlemenin çok zor olduğu bir ortamda, dile getirilen endişeleri yanıtlamak ve çözmek için gösterdiğimiz çabaları yeterince dikkate almadı” denildi.

Şirket, “Anlaşmaya vardık çünkü yola devam etme zamanı geldi” açıklamasını yaptı.

‘Komşu haklar’

AB 2019 yılında “komşu haklar” adı verilen ve yazılı basının içeriklerini kullanmaları karşılığında tazminat talep etmelerine olanak tanıyan bir telif hakkı türü oluşturdu.

Fransa bu kuralların test edildiği bir ülke oldu ve ilk direnişin ardından Google ve Facebook, web aramalarında gösterilen makaleler için bazı Fransız medyasına ödeme yapmayı kabul etti.

Diğer Avrupa Birliği ülkeleri de Google’a haber içeriği konusunda meydan okudu.

İspanya’nın rekabet gözlemcisi, haber ajanslarını ve basın yayın organlarını etkileyen rekabete aykırı uygulamalar iddiasıyla geçen yıl Google hakkında bir soruşturma başlattı.

2022 yılında Almanya’nın anti-tröst düzenleyicisi, teknoloji devinin rekabet endişelerini hafifletmek için “önemli düzenlemeler” yapmasının ardından Google’ın News Showcase hizmetine yönelik bir soruşturmayı rafa kaldırdı.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli