DOLAR 31,0929 0.33%
EURO 33,7175 0.19%
ALTIN 2.025,880,46
BITCOIN 15850040,53%
Şanlıurfa
12°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Grönland’ın buz örtüsü azalıyor

Grönland’ın buz örtüsü azalıyor

Grönland'ın devasa buz örtüsünde son 20 yılda 4,7 trilyon ton buz kaybı oldu; bu erime, tek başına, okyanuslarda su seviyesini 1,2 santimetre yükseltti. (Foto: Depo Photos)

ABONE OL
2 Şubat 2022 11:30
Urfa Haberleri Grönland’ın buz örtüsü azalıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Grönland son 20 yılda 4,7 trilyon ton buz tabakası kaybetti

Grönland’da, bu tabakası kenar kısımlarında eriyor ve buzlar karaya doğru gerileyerek daralıyor.

Danimarka Kutup Araştırmaları Enstitüsü, Grönland’ın devasa buz örtüsünün son 20 yılda 4,7 trilyon ton buz kaybına uğradığını ve bu erimenin, tek başına, okyanuslarda su seviyesinin 1,2 santimetre yükselmesine sebep olduğunu duyurdu.

Bu erime, ABD yüzölçümüne sahip yarım metre yüksekliğinde bir su kitlesine karşılık geliyor. 

Kutup araştırmaları yapan kuruluşları bünyesinde toplayan Polar Portal web sitesi, ölçümlerin başladığı Nisan 2002’den bu yana Grönland’ın buz örtüsünün 4 bin 700 gigaton ya da 4 bin 700 kilometreküp azaldığını bildirdi.

Aynı kaynağa göre, “Bu erime, denizlerin seviyesinin 1,2 cm artmasına yol açtı.

Polar Portal, “Verilerin, buz kaybının kenarlarda meydana geldiğini, bunun da buz tabakasının daralarak, karaya doğru gerilediğini ve erimenin buz tabakasının yüzeyinde daha güçlü olduğunu gösterdiğini” belirtti.

İklimsel ısınma, Kuzey Kutup bölgesinde özellikle alarm verici bir durumda bulunuyor. Son bilimsel araştırmalar, kutup bölgesindeki ısınmanın, gezegenin geri kalan bölümündekinden üç hatta dört kat fazla olduğunu gösteriyor.

25 yıl öncesine göre daha hızlı eriyor

NASA, ocak ayı sonunda yayınladığı bir araştırmada, kıyı bölgelerinde hızlanan erimenin, Kuzey kutup bölgesinde okyanusun sularının ısınmasıyla açıklanabileceğini belirtiyor. Okyanus suları, en az yüzeydeki hava kadar Grönland’daki buz tabakasının azalmasına katkıda bulunuyor. 

NASA’ya göre, Grönland’daki buz erimesi, halen yeryüzünde okyanusların yükselmesinde başlıca etken… Grönland’ın buz tabakası, 25 yıl öncesine kıyasla 6-7 kat daha hızlı geriliyor.

İklim bilimciler, Grönland buz örtüsünün, erime süreci çok yavaş olsa da okyanusları yedi metreden fazla ve Antarktika’yı neredeyse 50 metre yükseltecek kadar su içerdiğini belirtiyor.

Erimesi okyanusların seviyesine etkisi olmayan Kuzey Kutbu buz tabakası da önemli ölçüde geriledi ve her 10 yılda bir yaklaşık yüzde 13’lük bölümünü kaybetti.

Grönland, Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde, 2.2 milyon km2 yüzölçümüne sahip ve buz örtüsüyle kaplı, Danimarka Krallığı’na bağlı özerk bir bölgedir.

Grönland, Kanada Arktik Adalarının doğusunda, Arktik ve Atlantik okyanusları arasında yer alan Dünyanın en büyük adasıdır.

En az 10 karakter gerekli