DOLAR 30,9828 -0.08%
EURO 33,6346 0.15%
ALTIN 2.013,08-0,24
BITCOIN 15982310,84%
Şanlıurfa
10°

PARÇALI BULUTLU

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE

Günde 900 milyon dolar

Günde 900 milyon dolar

Rusya'nın askeri saldırıyı sürdürmesi için günde yaklaşık 900 milyon dolar gerekiyor.  (Foto: Depo Photos)

ABONE OL
7 Mayıs 2022 19:33
Urfa Haberleri Günde 900 milyon dolar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Savaşın Rusya’ya maliyeti günlük 900 milyon dolar

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal operasyonun günlük 900 milyon doları bulan maliyeti gelecek yıllarda hissedilecek. 

Askeri haberlere odaklanan bir medya kuruluşu olan SOFREP’in genel yayın yönetmeni Sean Spoonts’a göre, üçüncü ayına giren işgal operasyonunda ve Rusya’nın askeri saldırıyı sürdürmesi için günde yaklaşık 900 milyon dolar gerekiyor. 

SOFREP’in tahminine göre, bu ağır fiyatta birkaç faktör rol oynuyor. Buna Ukrayna’da savaşan Rus askerlerine ödeme yapılması; onlara mühimmat, mermi ve roket sağlamak; ve kaybolan veya hasar gören askeri teçhizatın onarım maliyeti. Spoonts’a göre Rusya, savaş sırasında ateşlenen ve her biri yaklaşık 1,5 milyon dolar harcanan binlerce kritik silah ve seyir füzesi için de ödeme yapmak zorunda.

Newsweek’te yer alan habere göre, bu rakamlar, Rusya’nın Şubat ayı sonlarında işgali başlattıktan sonra uygulanan ağır ekonomik yaptırımlar nedeniyle mali olarak ne kadar kaybettiğini dikkate almıyor. Beyaz Saray’a göre, Rusya birliklerini geri çekse bile bu yaptırımlar yürürlükte kalabilir.

Birçok kişi, askeri üstünlüğü göz önüne alındığında, Rusya’nın işgalden kısa bir süre sonra Ukrayna’yı hızla bozguna uğratacağına inanıyordu. Ancak, Rusya bu noktaya kadar çok fazla askeri başarı elde edemedi. Güçler, başkent Kiev’in kontrolünü ele geçirmeyi başaramadı ve diğer büyük şehirlerde mücadele etti. Pentagon basın sekreteri John Kirby, Rus güçlerinin her hareketinin Ukraynalılar tarafından güçlü bir direnişle karşılandığını belirtti.

Kirby, “Size söyleyebileceğim tek şey, Rusların Donbas’ta ve güneyde yapmak istediklerine inandığımız türden bir ilerleme kaydetmediği. Programın gerisinde olduklarına inanıyoruz” diyor. 

Doğrudan kayıplar 7 milyar dolar

Rusya’nın başarısızlıkları hem maddi hem de can kaybı açısından Rusya’ya büyük bir maliyet getiriyor, ancak Kremlin askeri kayıplarla ilgili rakamları açıklamaktan çekiniyor. Putin’in açıklamasından iki hafta sonra yayınlanan bir araştırma, savaştan kaynaklanan doğrudan kayıpların Rusya’ya yaklaşık 7 milyar dolara mal olduğunu buldu.

CNBC’den 14 Mart’ta yer alan bir habere göre, işgallerinin bir sonucu olarak ülkeye uygulanan ekonomik yaptırımların ülke üzerinde yıkıcı etkileri oldu ve Rus vatandaşları tarafından on yıllar boyunca hissedilmesi muhtemel.

Habere göre, bazıları Rusya’nın yaşam standardının önümüzdeki beş yıl boyunca düşürülebileceğine inanarak, Rus rublesi çöktüğü için Rus ekonomisi 30 yıl kadar geriye gidebilir.

GSYİH yüzde 15 düşecek

70’den fazla ülkedeki firmaları temsil eden bir finansal düşünce kuruluşu olan Uluslararası Finans Enstitüsü, Business Insider’a göre ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) bu yıl muhtemelen yüzde 15 düşeceğini belirtiyor.

Forbes Ukrayna’ya göre, Ukrayna, Nisan ayında Rus savaş gemisi ve donanmanın amiral gemisi Moskova’nın batması ve tahmini 750 milyon dolarlık zararla Rusya’ya ağır bir darbe vurdu.

Nisan ayında, Ukrayna’nın savaşın başlamasından bu yana 5.000’den fazla Rus ekipmanını imha ettiğini, ancak Moskova’nın açık ara en pahalı hedef olduğu belirtiliyor. 

Kirby, muazzam silah maliyetine rağmen, Rus kuvvetlerinin hassas güdümlü füzelerle amaçlanan hedefleri vurmadığına dair kanıtlar olduğunu söyledi. Operatörlerdeki olası yetersizlikler de dahil olmak üzere çok sayıda faktörün sorumlu olabileceğini söyledi.

Ukrayna’da altyapıda büyük hasar

Bu arada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ülkede Zafer Bayramı olarak kutlanan ve Nazi Almanyası’nın yenilgisini işaret eden 9 Mayıs’ı Ukrayna’ya resmen savaş ilan etmek için kullanabileceğine dair artan endişeler var. 

Ancak Rus yetkililer, bir Kremlin sözcüsünün “böyle bir ihtimal bulunmadığını” belirterek, reddediyor.

Ukrayna da Rusya’nın işgali nedeniyle ağır bir ekonomik etkiyle karşı karşıya. Wall Street Journal’ın haberine göre, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ülkenin ekonomisine ve altyapısına verilen hasarı onarmak için yüz milyarlarca dolara ihtiyaç duyacağını söylüyor. 

En az 10 karakter gerekli