DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2165784-4,68%
Şanlıurfa
20°

AÇIK

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Guterres, Refah sınır kapısını ziyaret etti

Guterres, Refah sınır kapısını ziyaret etti

ABONE OL
24 Mart 2024 15:07
Urfa Haberleri Guterres, Refah sınır kapısını ziyaret etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsraillilerin Gazze’ye yardım girişini engellemesinin “ahlaki bir rezalet olduğunu” söyledi.

Guterres’in ziyareti, uluslararası çağrılara rağmen İsrail’in Gazze’nin güneyinde, Mısır sınırının hemen ötesindeki Refah kentine büyük bir askeri operasyon başlatma tehdidinde bulunduğu bir döneme denk geliyor.

Guterres, dün Refah sınır kapısını ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Mısır’ın Gazze Şeridi sınırında uzun bir yardım kamyonu kuyruğunun oluşmasının ve insanların açlıkla karşı karşıya olduğu yerlere geçişinin engellenmesinin ahlaki bir rezalet olduğunu söyledi.

Sınırın Mısır tarafında, Gazze’nin güneyindeki Refah kentinden çok da uzak olmayan bir yerde konuşan Guterres, olası bir felakete ilişkin yaygın uyarılara rağmen İsrail’in kara saldırısı başlatmayı planladığını söyledi.

İsrail’in Gazze’de insani yardım malzemelerine sınırsız erişim için “kesin bir taahhüt” vermesinin zamanının geldiğini ifade eden Guterres, derhal insani ateşkes sağlanması ve Gazze’de tutulan İsrailli rehinelerin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Gazze nüfusunun yarısından fazlası buraya sığınmış durumda.

Guterres, “Daha fazla saldırı işleri daha da kötüleştirecektir – Filistinli siviller için daha kötü, rehineler için daha kötü ve bölgedeki tüm insanlar için daha kötü” dedi.

Guterres, BM Güvenlik Konseyi’nin “acil ve sürekli bir ateşkesi” destekleyen bir karar metni üzerinde uzlaşmaya varamamasından bir gün sonra konuştu.

Guterres, uluslararası yardım kuruluşlarının büyük ölçüde İsrail’i suçladığı Gazze’ye yardım ulaştırmanın zorluklarına defalarca dikkat çekti. “Buradan, bu geçitten, kalp kırıklığını ve kalpsizliği görüyoruz… kapıların bir tarafında engellenmiş kırmızı yardım kamyonlarından oluşan uzun bir sıra, diğer tarafta ise açlığın uzun gölgesi var” dedi.

Hamas’ın elinde 100 kadar rehinenin yanı sıra 7 Ekim’de çoğu sivil yaklaşık 1.200 kişinin ölümüne yol açan ve savaşın fitilini ateşleyen saldırıda kaçırılan 30 kişinin kalıntılarının da bulunduğuna inanılıyor.

Tahminen 1,5 milyon Filistinli şu anda Refah’ta barınıyor.

Netanyahu baskılara direniyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Perşembe günü yaptığı açıklamada İsrail’in Refah’a kara saldırısı düzenlemesinin “hata” olacağını ve Hamas’ı yenmek için gereksiz olduğunu söyledi.

Bu açıklama, yetkilileri sığınmacı sivilleri zarar görmeden kurtarmanın inandırıcı bir yolu olmadığı sonucuna varan ABD’nin tutumunda bir değişikliğe işaret ediyor.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Hamas’ı yok etme amacına ulaşmak için çok önemli olduğunu söylediği saldırı için ordu tarafından onaylanmış planları ilerletme sözü verdi.

Ordu, Refah’ın Hamas’ın son büyük kalesi olduğunu ve kara kuvvetlerinin burada kalan dört taburu hedef alması gerektiğini söyledi.

Gazze sağlık yetkililerine göre İsrail’in işgali 32,000’den fazla insanın ölümüne neden olurken, yerleşim bölgesinin büyük bir kısmını harabeye çevirdi ve 2.3 milyonluk nüfusun yaklaşık yüzde 80’ini yerinden etti.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli