DOLAR 32,5375 -0.02%
EURO 34,9977 0.43%
ALTIN 2.434,750,49
BITCOIN 2072575-3,99%
Şanlıurfa
29°

KAPALI

16:55

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Haiti: Amerikan Büyükelçiliği personel sayısını azalttı

Haiti: Amerikan Büyükelçiliği personel sayısını azalttı

ABONE OL
10 Mart 2024 20:42
Urfa Haberleri Haiti: Amerikan Büyükelçiliği personel sayısını azalttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haiti’nin başkenti Port-au-Prince, Amerikan Büyükelçiliği’nin bazı personelini tahliye etme kararı almasına neden olacak ölçüde çetelerle bağlantılı şiddet olaylarına sahne olmaya devam ediyor.

Ülke polis ve silahlı çeteler arasındaki çatışmalara sahne olurken, çeteler Başbakan Ariel Henry’nin istifasını istiyor.

BM’nin Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) Haiti sorumlusu Philippe Branchat, durumun ciddiyeti konusunda uyarıda bulunarak burayı “kuşatma altındaki bir şehir” olarak nitelendirdi ve “Başkent sakinleri kilit altında yaşıyor ve gidecek hiçbir yerleri yok” dedi.

ABD Büyükelçiliği, X üzerinden yaptığı açıklamada, “ABD Büyükelçiliği ve havaalanı çevresinde çete şiddetinin artmasının, Dışişleri Bakanlığının bazı elçilik personelinin ayrılmasına izin vermesine neden olduğunu” bildirdi. Bununla birlikte, Büyükelçilik açık kalmaya devam edecek.

ABD ordusu öncülüğündeki tahliye operasyonu cumartesi gecesi helikopterle yapıldı. ABD ordusundan bugün yapılan açıklamada, “Bu havadan tahliyenin, Büyükelçilik personelinin güvenliğini pekiştirmek için planlandığını” belirtti.

IOM’ye göre, yarısından fazlası çocuk olmak üzere 362 bin kişi halihazırda ülke genelinde yerinden edilmiş durumda. STK’lar da Amerika kıtasının en yoksul ülkesinde gıda kaynaklarına yönelik riskler konusunda uyarıda bulunuyor.

Devlet otoritesinin allak bullak olduğu Haiti’de çeteler, hükümetin istifa etmesini istiyor. Çetelerden birinin elebaşısı olan “Barbecue” lakaplı Jimmy Chérizier, Başbakan Ariel Henry’nin istifasını talep ederek, “Başbakan Ariel Henry istifa etmezse ve uluslararası toplum onu desteklemeye devam ederse doğrudan soykırıma yol açacak iç savaşa gideceğiz” diyor.

Çeteler, bu bağlamda, özellikle başkent Port-au-Prince ve çevresinde, Başkanlık Sarayı dahil olmak üzere kamu binalarına saldırmaya devam ediyor.

 

En az 10 karakter gerekli