DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 1572940-1,25%
Şanlıurfa

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hamas-İsrail savaşı ve Husi saldırıları dünya ekonomini tehdit ediyor

Hamas-İsrail savaşı ve Husi saldırıları dünya ekonomini tehdit ediyor

ABONE OL
13 Şubat 2024 02:52
Urfa Haberleri Hamas-İsrail savaşı ve Husi saldırıları dünya ekonomini tehdit ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Gazze Şeridindeki İsrail-Hamas savaşı ve Yemen açıklarındaki Husi isyancıların özellikle Süveyş Kanalını etkileyen saldırılarının küresel ekonomi için tehdit oluşturduğu uyarısında bulundu.

Kristalina Georgieva, Dubai’de düzenlenen Dünya Hükümet Zirvesinde yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki savaşın Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesi ekonomisine şimdiden zarar verdiğini söyledi.

Georgieva, çarşamba gününe kadar sürecek olan bu yıllık etkinlikte, “Çatışmanın uzun sürmesinden özellikle endişe duyuyorum, çünkü devam ederse yayılma riski artar. Şu anda dünya ticareti için önemli bir deniz bölgesi olan Süveyş Kanalına yayılma riski görüyoruz” dedi.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), gecen ay onunda Süveyş Kanalından geçen ticarî trafik hacminin önceki iki aya göre yüzde 40’tan fazla düştüğü uyarısında bulunmuştu.

Bayan Georgieva, çatışmaların yayılması halinde “tüm dünya için daha sorunlu bir hal alabileceğini” ifade etti.

Bir yanda İsrail ve Amerikalı müttefiki, diğer yanda Lübnan, Suriye, Irak ve Yemen’de Hamas’ı destekleyen İran’a yakın silahlı gruplar arasındaki çatışmanın bölgesel bir tırmanışa geçmesi korkusu artmaya devam ediyor.

IMF Başkanı, büyük ekonomilerde faiz oranlarının düşmesiyle ilgili bir soru üzerine, “Yıl ortasına kadar faiz oranlarının geçen yıl olduğu gibi aynı yönde hareket etmesini bekliyorum” dedi.

Dünya Bankası Başkanı Ajay Banga, “Gazze’de yaşananların yanı sıra Ukrayna (…) ve Kızıldeniz’deki zorlukların” küresel ekonomik görünümün önündeki başlıca zorluklar arasında yer aldığını söyledi.

Banga, “Bu değişkenleri 55 yılın en düşük büyüme oranına (…) eklediğinizde, bu yakından izlememiz gereken bir durum” dedi.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli