DOLAR 31,1225 0.25%
EURO 33,7917 0.48%
ALTIN 2.030,14-0,10
BITCOIN 17073536,03%
Şanlıurfa

AÇIK

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

Havacılıkta ‘yan sanayi’ dönemi mi başlıyor?

Havacılıkta ‘yan sanayi’ dönemi mi başlıyor?

ABONE OL
23 Kasım 2023 16:38
Urfa Haberleri Havacılıkta ‘yan sanayi’ dönemi mi başlıyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hindistan Havayolu şirketleri Air India ve IndiGo, zaman kaybına neden olduğu gerekçesiyle, uçuş sistemini direkt etkilemeyen bazı parçaların, orijinalleri yerine muadillerinin yerel tedarikçilerden sağlanması için çözüm arayışına girdi.

Uçakların bakım aşamasında ihtiyaç duyulan yedek parça ve ekipmanların zamanında tesliminde en büyük sorunlarından biri olduğunu vurgulayan Air India ve IndiGo yetkilileri, bekleme sürelerini azaltmak düşüncesiyle Hindistan’daki yerel tedarikçilerden bazı ürünlerin tedarik edilmesi konusunda Boeing ve Airbus gibi uçak üreticisi şirketlerden izin ve onay almak için girişim başlattı.

Büyük havacılık şirketlerini, havacılık işletim ve bakım  sektörüne destek olmaları için Hindistan’da görmek istediklerini de bildiren şirket yetkilileri, bu taleplerinin hayata geçirilmesinin zaman kaybının önüne geçeceğini ve kendilerine ekonomik yarar sağlayacağını kaydettiler.

Savaşlar pandemi ve siyasi yaptırımlar tedarik zincirini etkiliyor

Hindistan havacılığının önümüzdeki yılları kapsayan filo gelişimi planlaması içinde olduğunu da vurgulayan yetkililer, sorunsuz operasyonlar için zamanında bakım önemine dikkat çekerek, “Savaşlar, pandemi ve siyasi yaptırımlar tedarik zincirinin aksamasına yol açabiliyor. Hem Airbus hem de Boeing’in Hindistan’da büyük bir varlığı var. Bu yılın başlarında IndiGo ve Air India tarafından verilen iki büyük siparişin yanı sıra Akasa Air gibi taşıyıcılar tarafından verilen diğer siparişlerle, ülkenin genel uçak filosu önümüzdeki on yılda önemli ölçüde artacak” şeklinde görüş belirttiler.

“Basit uçak malzemelerini iç pazardan tedarik edebilelim”

Air India’nın Teknik Müdürü Sisira Kanta Dash, şunları söyledi:

“Bazen uçaktaki yazıcılarda kullanılan kağıdı bile ithal etmek zorunda kalıyoruz. Mesela buna benzer masa, tuvalet malzemeleri veya sabunluk şişeleri. Bunlar kolayca iç pazardan temin edilebilir. Bunlar önemsiz şeyler. Basit uçak malzemelerini iç pazardan tedarik edebilelim. Orijinal parçaların temininde 1 ay ila 6 ay arasında beklediğimiz oluyor. Uçak için kritik bir parça değilse, kabul edilebilir olmalıdır. Bu konuda taleplerimizi ilgili şirketlere bildirdik. Onay alma sürecindeyiz.”

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli