DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1949185-0,24%
Şanlıurfa

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hayvan İthalatı durduruldu

ABONE OL
7 Şubat 2020 20:47
Urfa Haberleri Hayvan İthalatı durduruldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüse (2019-nCoV) karşı alınan yeni tedbirleri açıklarken, “Çin’den her türlü canlı-cansız hayvan, hayvansal ürünler ve yan ürünlerinin ithalatını geçici bir süreyle durdurulması kararı alındı.” dedi.

Koca, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, koronavirüs ile ilgili mevcut durum ve alınan yeni tedbirler hakkında bilgi verdi.

Çin’de bu hastalıktan dolayı 639 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Koca, “Son 24 saatte 3 bin 151 yeni vaka tespit edildi. Hayatını kaybeden vakaların büyük çoğunluğu risk grubu dediğimiz kronik hastalığı olan 60 yaş üstü ve bağışıklığı düşük olan kişiler olduğunu biliyoruz.” ifadesini kullandı.

Çin’in Vuhan kentinden tahliye edilerek Türkiye’ye getirilen vatandaşlar, sağlık ekibi ve tahliyede görev alan mürettebatın sağlık durumuna ilişkin olarak da bilgi veren Koca şunları söyledi:

“Bildiğiniz gibi Zekai Tahir Burak Hastanemizde 6 gündür 61 kişi gözlem altında tutulmakta. İlk koronavirüs testleri negatif bulunmuştur. Hepsinden ikinci numuneleri alındı. Ulusal Üroloji Referans Laboratuvarımızda çalışıldı. İkinci numunelerin de 61 kişinin negatif olduğunu söylemek istiyorum. Yani gelen 61 kişinin hiçbirinde koronavirüs enfeksiyonuna rastlanmadığını açıklamak istiyorum.”

Bakan Koca, gelecek hafta bilim kurulunun toplanacağına işaret ederek, “Özellikle gözlem süresiyle ilgili sağlık ekibi ve mürettebatla ilgili bir değerlendirme bulunulacağını ifade etmek istiyorum.” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından gelecek hafta koronavirüs salgınına karşı çözüm bulmak için bir araştırma ve inovasyon forumunun gerçekleştirileceğine dikkati çeken Koca, bu foruma Türkiye’den ikisi bilim kurulundan olmak üzere 3 temsilcinin katılacağını söyledi.

En az 10 karakter gerekli