DOLAR 32,5450 0%
EURO 34,6950 0.01%
ALTIN 2.431,49-0,02
BITCOIN 21643162,71%
Şanlıurfa
25°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Her 7 kişiden 1’i obezite ile mücadele ediyor

Her 7 kişiden 1’i obezite ile mücadele ediyor

ABONE OL
7 Mart 2024 11:06
Urfa Haberleri Her 7 kişiden 1’i obezite ile mücadele ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı  Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Aysun Beyazıt, günümüzde obeziteye artık bir hastalık gözüyle bakıldığını çünkü obezitenin ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiğini söyledi.

Dünya’da 3 milyon kişinin obeziteye bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini dile getiren Beyazıt, önlem alınmaz ise rakamların daha da büyüyeceğine dikkati çekti.

Daha sonra kürsüye gelen İl Sağlık Müdür Vekili Tanju Altınsu ise,İl Sağlık Müdürlüğü, Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nin birlikte düzenlediği panelde obezite ile mücadele kapsamında çok önemli bilgiler aktarılacağını bu anlamda özellikle panele katılan okul çağındaki öğrencilerin buradaki bilgilerden faydalanabileceğine değindi. Altınsu Dünyada ve Ülkemizde her 7 kişiden 1’nin Obezite ile mücadele ettiğini bu rakamın ileriki yıllarda ise her 4 kişiden 1’e düşeceğini söyledi.

Son olarak kürsüye gelen İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ali Demirhan da Obezitenin çağımızın en önemli sağlık sorunu haline geldiğini özellikle okul çağındaki çocuklarımızı obezite ile mücadele konusunda bilinçlendirmek istediklerini dile getirdi. Demirhan, başta aileden başlamak üzere obezite ile mücadelenin son derece önemli olduğunun  altını çizerek hareketli yaşam fiziksel aktiviteler ve daha birçok  etkinliklerle çocuklarımızı obeziteden korumayı amaçladıklarını belirtti.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından panelde Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalından  Prof. Dr. Tamer Tetiker ve panele Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalından Prof. Dr. Bilgin Yüksel oturum başkanlığı yaptı.

Konuşmacılar Doç Dr. Eda Mengen Uçaktürk, Doç Dr. Mehtap Evran Olgun, Diyetisyen Tuğçe Kartal, Uzman Klinik Psikolog Nazlı Deniz Cildan, Doç Dr. Çiğdem Özdemir katılımcılara çeşitli bilgiler verdi.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli