DOLAR 31,2224 0.05%
EURO 33,9557 0.18%
ALTIN 2.043,110,14
BITCOIN 19431249,11%
Şanlıurfa

AÇIK

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Hollanda: Wilders koalisyon kurmakta zorlanacak

ABONE OL
26 Kasım 2023 14:59
Urfa Haberleri Hollanda: Wilders koalisyon kurmakta zorlanacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hollanda’da çarşamba günü yapılan erken genel seçimlerden ilk sırada çıkan popülist politikacı Geert Wilders’in sağcı bir hükümet kurma umudu, desteğine ihtiyaç duyduğu partinin kabineye doğrudan katılmayı reddetmesiyle ilk engele takılmış oldu.

Wilders liderliğindeki İslam karşıtı aşırı sağcı Özgürlük Partisinin (PVV) seçimde ilk sırayı alması sonrası gözler, yeni koalisyonun olası ortaklarına ve senaryolara çevrilmiş durumda!

Seçimlerden kan kaybederek ve koltuk kaybına uğrayarak çıkan ve üçüncü sıraya yerleşen Başbakan Mark Rutte’nin muhafazakâr partisi VVD’nin yeni lideri Türk-Hollandalı Dilan Yeşilgöz-Zegerius, seçmenin verdiği mesajı aldıklarını bildirdi.

Yeşilgöz, X hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Seçmenler, kaybedilen 10 sandalye ile VVD’ye net bir mesaj verdi. Ortak yönetim açık bir seçenek değil. Ancak sorumluluktan kaçmıyoruz. İyi tedbirler alan merkez sağ bir kabineyi kolaylaştırıcı ve yapıcı bir şekilde destekleyeceğiz. VVD’nin bunu yapabileceği yer de artık Meclis’tir” dedi.

Böylece yeni genel başkan, VVD’nin katkısının bir tür dışarıdan destek olacağı sinyalini verdi.

AB ve göçmen karşıtı duruşuyla bilinen Wilders, Yeşilgöz’ün sözlerini “büyük hayal kırıklığı” olarak nitelendirdi.

Seçim öncesi yapılan tüm tahminleri ve anketleri boşa çıkaran Wilders, 150 üyeli Hollanda Parlamentosunda resmî olarak ilan edilmeyen hesaplamalara göre 37 sandalye kazandı.

Wilders, İşçi Partisi/Yeşiller ortak adayının elde ettiği 25 ve VVD’nin kazandığı 24 sandalyenin de önünde, göçmen karşıtı bir platformla büyük kazanım elde etti.

Ancak siyasî analistlere göre, Wilders’in çoğunluğu elde etmesi her şeyi çözmüyor. Aşırı sağcı liderin koalisyon kurması gerekiyor ve iki ılımlı parti, bu bağlamda, PVV ile ortaklık kurmak için Wilders’in İslam karşıtı birçok söyleminden vazgeçmesi gerektiğini belirtiyor.

Koalisyon görüşmelerinin aylar sürmesi bekleniyor.

Bu arada, Wilders’in seçim zaferi birçok şehirde protesto gösterilerine yol açmış durumda.

Müslüman örgütler, olası bir Wilders hükümetinde kendilerine yönelik muameleden endişe duyduklarını belirtirken, Greenpeace’in de aralarında bulunduğu gruplar, Wilders’in çevre politikalarını zayıflatmasından çekindikleri endişeyi dile getiriyor.

Parlamentodaki parti liderleri, seçimin ardından ilk kez Meclis Başkanıyla bir araya geldi.

Siyasî liderler, görüşmeyi, “yapıcı” olarak nitelendirirken, Wilders, Hollanda siyasî geleneği uyarınca PVV Senatörü Gom van Strien’i olası koalisyon ihtimallerini araştırmak üzere görevlendirdi.

Yeni seçilen vekiller, siyasî temaslardan sonra van Strien’in koalisyon senaryolarını 6 Aralık’ta masaya yatıracak.

Wilders’in bir diğer olası koalisyon ortağı olan ve 20 sandalye kazanan Yeni Sosyal Sözleşme (NSC) partisi, Wilders ile işbirliğini gündemine almadan önce Avrupa Birliği’nden ayrılma tehditlerini bir kenara bırakması gerektiğini bildirdi.

NSC lideri Pieter Omtzigt, Wilders yönetimindeki bir koalisyona katılmaya istekli olacağının garantisi olmadığını da belirterek, partisinin “anayasaya aykırı” politikaları kabul edemeyeceğine dikkat çekti.

Wilders, seçim gecesi yaptığı zafer konuşmasında Wilders, Hollanda yasalarını ya da anayasasını ihlal edecek herhangi bir politika uygulamayacağı sözünü vermişti.

 

En az 10 karakter gerekli