DOLAR 32,5827 0.2%
EURO 34,6994 0.03%
ALTIN 2.438,350,24
BITCOIN 21775622,63%
Şanlıurfa
25°

AZ BULUTLU

04:36

İMSAK'A KALAN SÜRE

Husilerin füze saldırısında üç denizci öldü

Husilerin füze saldırısında üç denizci öldü

ABONE OL
7 Mart 2024 13:46
Urfa Haberleri Husilerin füze saldırısında üç denizci öldü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), Yemen’deki isyancı grup Husiler tarafından düzenlenen bir füze saldırısında Kızıldeniz’deki bir ticaret gemisinde üç denizcinin öldüğünü açıkladı.

Yemen’in Aden limanının yaklaşık 50 deniz mili açığında Yunanistan’a ait Barbados bandıralı True Confidence gemisini ateşe veren saldırının sorumluluğunu Husiler üstlendi.

İngiltere Büyükelçiliği X’te Husilerin iddiasına yanıt olarak daha önce yayınladığı bir mesajda şunları yazmıştı: “En az iki masum denizci öldü. Bu, Husilerin pervasızca uluslararası gemilere füze atmasının üzücü ama kaçınılmaz bir sonucudur. Buna bir son vermelidirler.”

Husiler Kasım ayından bu yana Gazze’deki savaş sırasında Filistinlilerle dayanışma amacıyla Kızıldeniz’deki gemilere saldırıyor.

İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri Husilere karşı misilleme saldırıları düzenliyor ve ölümlerin teyit edilmesi daha güçlü bir askeri harekat için baskıya yol açabilir.

CENTCOM, Husilerin saldırısında en az dört mürettebatın da yaralandığını ve gemide “önemli hasar” meydana geldiğini açıkladı. Daha önce bir denizcilik kaynağı saldırı sonrasında dört denizcinin ciddi şekilde yandığını ve üçünün de kayıp olduğunu söylemişti.

True Confidence’ın Yunan işletmecileri geminin sürüklendiğini ve yandığını bildirdi. Gemide bulunan 15 Filipinli, dört Vietnamlı, iki Sri Lankalı, bir Hintli ve bir Nepal vatandaşından oluşan 20 mürettebat ve üç silahlı muhafızın durumu hakkında herhangi bir bilgi bulunmadığı kaydedildi.

Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları (UKMTO) ajansı, Kızıldeniz’in girişine yakın olan Aden’in 54 deniz mili güneybatısında bir olay raporu aldığını bildirdi ve geminin mürettebat tarafından terk edildiğini ve “artık komuta altında olmadığını” açıkladı.

Dört gün önce, İngiltere’ye ait bir dökme yük gemisi olan Rubymar, bir füze saldırısı sonucu ağır hasar alarak iki hafta boyunca yüzdükten sonra, Husi saldırısı sonucu batan ilk gemi oldu. Tüm mürettebat bu gemiden güvenli bir şekilde tahliye edildi.

Husi saldırıları küresel deniz taşımacılığını sekteye uğratarak firmaları Güney Afrika çevresinde daha uzun ve daha pahalı yolculuklar yapmaya zorladı. Kızıldeniz üzerinden yedi günlük bir yolculuğu sigortalamanın maliyeti yüz binlerce dolar arttı.

Milisler İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail bağlantılı gemilere saldıracaklarını söylerken, denizcilik sektörü kaynakları tüm gemilerin risk altında olabileceğini söylüyor.

Her iki şirket de yaptıkları ortak açıklamada True Confidence gemisinin Liberya’ya kayıtlı True Confidence Shipping şirketine ait olduğunu ve Yunanistan merkezli Third January Maritime tarafından işletildiğini belirtti. Şirketler geminin Amerika Birleşik Devletleri ile herhangi bir bağlantısı olmadığını belirttiler.

 

En az 10 karakter gerekli