DOLAR 31,5240 0.51%
EURO 34,2836 0.69%
ALTIN 2.126,661,24
BITCOIN 20817756,72%
Şanlıurfa
12°

AÇIK

06:02

İMSAK'A KALAN SÜRE

İlaç sorununda şikayetler artıyor

İlaç sorununda şikayetler artıyor

ABONE OL
11 Eylül 2023 22:30
Urfa Haberleri İlaç sorununda şikayetler artıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İlaç şirketlerin bir bir Türkiye’den çekilmesi üzerine hastalar ve hasta yakınları isyan etti. İlaç bulamayan hastalar önemli ilaçların tedarik edilmesi için Şikayetvar üzerinden taleplerini dile getirdi.

Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin etikleri inanılmaz boyutlara ulaştı. Bazı ilaç firmalarının Türkiye’den çekilmesi üzerine hayati öneme sahip ilaçların tedarik edilmesinde zorluklar yaşanıyor.

Hasta ve Hasta yakınları ilaç bulamadıklarını Şikayetvar üzerinden duyurmaya başladı. Kritik hastaların tedavisinde kullanılan ilaçların bulanamadığı ve hasta ve yakınlarının bu durumdan kötü anlamda etkilendikleri belirtiliyor.

Şikayetvar platformuna gelen şikayetler arasında, Wilson hastalığından bipolar bozukluğa, lösemiden cilt hastalıklarına kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların tedarik edilememesi yer aldı.

Kamu kurum iskontosundaki yükseklik, ilaç fiyat kararnamesindeki sabit Euro kuru, hammaddenin dolar üzerinden satılması yaşanan tedarik sorununun nedenlerinden bazılarını oluşturuyor.

Eczanelerde oluşan ilaç sıkıntısını dile getiren hasta ve hasta yakınları bu durumun hızlı çözülmesini talep ediyor. Platforma gelen şikayet geçen yıla oranla yüzde 113 artış gösterdi.

ŞİKAYETVAR PLATFORMUNA GELEN ŞİKAYETLER

“İlacımızın olmaması yavaş yavaş ölüme terk edilmek demek”

 “21 yıldır ben ve iki kardeşim Wilson hastasıyız ve ilaçlar temin edilmemeye başlandı. Ben ve benim gibi bir sürü Wilson hastası zor durumdayız. İlacımızın olmaması yavaş yavaş ölüme terk edilmek demek. Tüm Wilson hastalarına sesleniyorum susmayın şikayette bulunun sesinizi duyurun.”

“Bunca insan şimdi ne yapacak?”

 “Bipolar bozukluk için üretilen ilaç piyasada yok. Bu ilaç ağrı kesici değil. Bu ilaç birçok hastayı ve hasta yakınını hayata bağlıyor. Nasıl olur da muadili olmadan hastalardan bu ilacı kesersiniz?

Bunca insan şimdi ne yapacak?”

 

“Lösemi hastası annemin ilacını bulamıyoruz”

 “Annem lösemi hastası. 2 aydır kullandığı ve faydasını gördüğü ilacı bulamıyoruz. Birçok yere baktık. Lütfen yardımcı olun.”

“Kur farkı yüzünden basit bir ilaç bile bulunamıyor”

 “İlaç bulamıyoruz. Basit bir antibiyotiği bulabilmek için tam 8 tane eczane gezdim. 2 paket gerekliydi, 1 paket zor bulabildim. Kime sorsam ya ‘yok’ diyor ya da ‘en fazla 1 paket var’ diyor. Kalan 1 paketi de reçeteli olduğu için alamadım. Bu euro kuru sorunu yüzünden basit ilaçlar bile
bulunamıyor. Tam bir rezalet.”

 “İlaçlar, lüks tüketim ürünü değil, neden piyasada bulunmuyor?”

 “Dikkat eksikliği için kullanılan ilaçlar hiçbir eczanede bulunmuyor. Bunlar ilaç, lüks tüketim ürünleri değil. Hangi eczaneye sorsam çok normalmiş gibi, ‘yok, gelmiyor’ diyorlar. Bir de çok garip bir şey istemişim gibi garip bir tavır takınıyorlar. Bütün dünyada kullanılan bu ilaçlar neden bulunamıyor?”

 “İlaç bulamadığım için tedavim iptal oldu”

 “Tüp bebek tedavisi görüyorum ve ihtiyaç duyduğum iğneyi bulamıyorum. Doktorlar muadillerini denedi ve başarısız oldu. Ne kadar eczane 

aradıysam kimsenin elinde ilaç bulunmuyor. İlaç bulamadığım için tedavim iptal oldu. Kim bu işin muhatabı? İlaç neden yok?”

 “En temel hakkımız olan ilaca ulaşamıyoruz, şaka gibi”

 “Cilt hastalığı olan babamın 1 yıldır düzenli kullandığı ilaç, bir türlü tedarik edilemiyor. Önemli ilaçlar bunlar. Mutlaka elinizde fazla stok bulundurmanız gerekiyor. Tedarik edemiyoruz diye bir bahane kabul edilemez. En temel hakkımız olan ilaca ulaşamıyoruz şaka gibi.”

 “Hastamız var, ilaç bulmakta zorlanıyoruz”

 “Huntington hastalığında kullanılan ilacı bulamıyoruz. Lütfen bu soruna bir çare bulun. Hastamız var, ilacı bulmakta zorluk çekiyoruz. Raporlar düzenleyip gönderiyoruz, ama ret geliyor. Ne yapacağımızı bilemiyoruz.”

“Neden çözüm üretilmiyor?”

“DEHB’li çocuklarımız için çok çok önemli olan ilaç uzun zamandır depolarda dahil hiçbir yerde yok. Muadil ilaç verildiği zaman çocuğun bütün düzeni bozuluyor. İzmir, Antalya, İstanbul… Hiçbir yerde bulamıyoruz. Doktorlarımız da biliyor ilacın zor bulunduğunu ama neden çözüm üretilmiyor.”

 “Düzenli kullanılması gereken ilaç, piyasada yok”

 “Dikkat eksikliği için kullandığımız ilaca ulaşamıyoruz. 

‘Üretim durduruldu’ diyen var ‘ülkede yok’ diyen var. Eczanelerde ve ilaç
depolarında bulamıyoruz. İstanbul’daki eczanelere sordurdum. Haftalardır yok
deniliyor. En son ilaç için 300 TL istendi. Düzenli kullanılması gereken bir
ilaç. Neden piyasada yok? Ne zaman gelecek? Kısa sürede temin edilmesi
gerekiyor. Sağlık Bakanlığı’nın bu duruma bir çare bulmasını istiyorum.”

 

 

 


En az 10 karakter gerekli