DOLAR 31,0969 -0.05%
EURO 33,8029 -0.05%
ALTIN 2.030,20-0,06
BITCOIN 16991355,64%
Şanlıurfa

AÇIK

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘İlham perisi’ Muğla’da günışığına çıkarıldı

‘İlham perisi’ Muğla’da günışığına çıkarıldı

ABONE OL
7 Aralık 2023 21:16
Urfa Haberleri ‘İlham perisi’ Muğla’da günışığına çıkarıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antik Dönem mitolojisinin ilham perilerinden dans eden musa (mousa) heykeli Muğla’nın Stratonikeia Antik Kenti’nde yaklaşık 2 bin 175 yıl sonra yeniden günışığına kavuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, antik kentte yapılan çalışmalarda bulunan heykel, Roma Dönemi’nde kopyaları yapılan eserin Helenistik Dönem’e ait tek orijinali olma özelliğini taşıyor.

Milattan önce 2. Yüzyıl’ın tanınmış heykeltıraşlarından Philiskos’un yaptığı bilinen ve Zeus ile Mnemosyne’nın kızları olan ilham perilerinden dans eden musanın Anadolu ve Yunanistan gibi dünyanın farklı bölgelerinde sadece Roma Dönemi kopyaları biliniyor.

Stratonikeia Antik Kenti’nde bulunan heykel ise heykeltıraşın Helenistik Dönem’e ait tek orijinal çalışması olarak Roma Dönemi kopyasından ayrılıyor.

Eserin Hellenistik Dönem’in ünlü heykeltıraşı Philiskos’un Stratonikeia’da çalışmış olduğunu göstermiş olması da arkeologlar için ayrıca önem taşıyor.

Stratonikeia Antik Kenti’ndeki Roma Hamamı’nın havuzlu soğukluk bölümünde (Frigidarium) yapılan çalışmalarda kaidesiyle birlikte ortaya çıkan heykelin başı ve kolları ise buluntular arasında yer almıyor.

Daha önce Rhodos’da olduğu gibi Perge Antik Kenti’ndeki Roma Hamamı’nda da bu heykelin kopyası bulunmuştu.

Heykel çalışmaların ardından Muğla Müzesi’nde sergilenecek.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli