DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2183450-4,47%
Şanlıurfa
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İliç’te arama çalışmaları durduruldu

İliç’te arama çalışmaları durduruldu

ABONE OL
20 Şubat 2024 13:46
Urfa Haberleri İliç’te arama çalışmaları durduruldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Erzincan’ın İliç ilçesindeki altın madeni sahasında toprak altında kalan dokuz işçiyi arama çalışmaları yeni bir heyelan tehlikesi nedeniyle durduruldu.

Bölgede bulunan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, İliç’te Çöpler altın madeninde açıklama yaptı.

Bayraktar, şöyle konuştu:

“Bugün altıncı gün. Malumunuz, geçen salı günü saat 14.28’de burada meydana gelen heyelan hadisesinden sonra o dakikadan itibaren devletimiz tüm imkanlarıyla, tüm kurumlarıyla buraya geldi. Sizleri ve kamuoyunu bilgilendirmiştik ve dün de sizler de sahadaydınız. Sahadan da o yoğun çalışmaları görüntülediniz.

Son 3-4 gündür söylediğimiz şekilde sahada çalışma şartları hakikaten çok zorlu. Zira çok ciddi heyelan riskiyle karşı karşıyayız. Bu heyelan riski içerisinde elbette ki özellikle orada çalışan AFAD’taki kardeşlerimizi risk altına almadan, onlar için ilave bir tehlike oluşturmadan ve bu emniyet koşullarından tabir vermeden çalışma imkanını sürdürmeye ve korumaya gayret ettik. Fakat özellikle dün geceden itibaren ifade ettiğimiz, yani geçtiğimiz günlerde ifade ettiğimiz heyelan riski biraz daha yoğunlaştı açıkçası.

‘Arama faaliyetlerini durdurmuş durumdayız’

Dolayısıyla özellikle o yığının kaymamış bölgelerinde şu anda ciddi bir hareketlilik var. Konuyla ilgili özellikle AFAD’ın çalışmalarıyla ilgili Sayın Bakanımız birazdan sizlere o da bilgi verecek. Ama bu çalışmalardan, bu risklerden dolayı şu anda sahada arama faaliyetlerini durdurmuş durumdayız. Tabi bu çok ciddi boyutta gördüğümüz risklerden bir tanesi

Ama bununla birlikte özellikle hızlı bir şekilde gerek temiz suyun kontrol altına alınması, gerek kontamine olmuş, yani oradaki toprakla buluşmuş suyun kontrol altına alınması ile alakalı Devlet Su İşleri’nin koordinasyonunda önemli bir faaliyet devam ediyor. Gerek buraya yukarıdan gelen su, gerek oradan aşağıda oluşturduğumuz baraja gelen su, buradaki suyun kontrol altına alınması, toprağın kontrol edilmesi ile alakalı da gerek DSİ gerek Çevre Şehircilik Bakanlığımızı sürekli ölçümler almak suretiyle hem suyu hem toprağın kalitesini kontrol ediyorlar.

Bugün itibarıyla söyleyeceğimiz şey şu, Çevre Şehircilik Bakanlığımızın buradaki laboratuvarlarında ve Ankara’ya gönderdikleri numunelerde çok şükür şu anda herhangi bir endişe edilecek bir olumsuzluk sözkonusu değildir.”

“8 milyon metreküplük toprak kütlesi”

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ise insan kaynağı ve araç yönünden eksiklikleri bulunmadığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Hem Sabırlar Vadisi’ne gelen o bugünkü ölçümde 8 milyon metreküplük kaymayla oluşan toprak kütlesi, hem de hemen onun arka tarafındaki Mangan Ocağı’na gelen bugünkü ölçümde 2 milyon metreküplük kaymayla gelen toprak kütlesinde canlarımızı arıyoruz.

Planımız var, buradaki kayan kütleden, drone, radarlarla beraber aramış olduğumuz araç, konteynerle ilgili olan lokasyonlarla ilgili çalışmalarımız belli ama… Tüm arama kurtarma veya tüm arama faaliyetlerinde bizim olmazsa olmaz bir önceliğimiz var. Nedir o? Arama kurtarma veya arama faaliyetlerinde bulunan AFAD ve onların koordinasyonundaki tüm insan gücünün güvenliği, yani önce güvenlik. Biz bu arama faaliyetini yaparken bir arkadaşımızın canına Allah göstermesin, halel gelmemesi için başta bilim insanlarımız ve buradaki gerçekten mühendislerimiz ve muhteşem bir teknoloji var.

Dün de söyledik, önceki gün Sayın Bakanımız da her fırsatta söyledi, hem Sabırlar Vadisi’nin olduğu kesimdeki arama faaliyeti hem de Mangan Ocağı’ndaki arama faaliyetlerinin üst kısımlarındaki yani toplam kütlenin bulunduğu liç alanı dediğimiz alanla ilgili yukarıdaki hakim tepelere yerleştirilen georadarla sismik an ve an ölçümleri var. Bir alarm sistemi de var. Eğer orada henüz her iki tarafa sabırlar ve mangan tarafına kaymayan ama kayma ihtimali olursa aşağıdaki arama faaliyetindeki arkadaşlarımızın çalışan kamyon iş makineleri vesaire onların tamamıyla ilgili bir çok hızlı çalışan bir uyarı mekanizmamız var.

Dün akşam ilk anından itibaren altı gün önceki olduğu günden bu yana oradaki duran kütle stabil değil, maalesef aktif ama gittikçe de daha aktif hale gelme riskini görünce biz oradaki arama faaliyetini durdurduk. Peki Sabırlar Deresi’ndeki aramayla ilgili durum ne? Oranın da tamamıyla ilgili yine onun üstünde duran liç alanındaki kütlenin bir bölümünde maalesef stabil değil, orada da aktif olduğunu bunun dışında kalan yerle ilgili de aramayla ilgili çalışmaları yine baştan söylediğim gibi önce güvenlik duruşuyla ilkesiyle devam ediyor.”

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli