DOLAR 31,1225 0.25%
EURO 33,7917 0.48%
ALTIN 2.030,14-0,10
BITCOIN 17073536,03%
Şanlıurfa

AÇIK

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

İlk görüşme 10 Ocak’ta

İlk görüşme 10 Ocak’ta

ABD ve Rus yetkililer, Ukrayna konusunda artan gerilimin ortasında 10 Ocak'ta güvenlik görüşmeleri yapacak. (Foto: Depo Photos)

ABONE OL
29 Aralık 2021 00:47
Urfa Haberleri İlk görüşme 10 Ocak’ta
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD-Rusya’nın Ukrayna eksenli görüşmeleri 10 Ocak’ta

ABD ve Rus yetkililer, Ukrayna konusunda artan gerilimin ortasında 10 Ocak’ta güvenlik görüşmeleri yapacak.

Özgür Avrupa Radyosu’nda yer alan habere göre, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü bazı basın kuruluşlarına yaptığı açıklamada, ikili görüşmelerde nükleer silahların kontrolü ve Ukrayna üzerinde durulacak.

Beyaz Saray Sözcüsü, “Masaya oturduğumuzda Rusya endişelerini masaya yatırabilir, biz de Rusya’nın faaliyetleriyle endişelerimizi gündeme getireceğiz. İlerleme kaydedebileceğimiz ve anlaşamayacağımız alanlar olacak. Diplomatik süreç bu kapsamda devam edecek” dedi. 

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, TASS haber ajansına verdiği demeçte görüşmelerin tarihini doğruladı ve Cenevre’de yapılacaklarını söyledi. Ryabkov, daha önce Washington’a gönderilen bir dizi önerilen “güvenlik anlaşmasının tartışılacağını umduğunu” da belirtti.

Rusya’nın Ukrayna sınırına yoğun bir Rus askeri yığılmasından kaynaklanan artan gerilimlerin ortasında gelen Rusya’nın önerileri, diğer şeylerin yanı sıra NATO’nun doğuya doğru genişlemesini durdurması ve Ukrayna ve Gürcistan gibi ülkelerle askeri işbirliğini sona erdirmesi taleplerini içeriyordu.

NATO ve AGİT de devrede

ABD sözcüsü, Rusya ve NATO’nun da 12 Ocak’ta ayrı görüşmeler yapacaklarını belirterek, Rusya ile ABD ve Avrupalı ​​müttefiklerini içeren Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) 13 Ocak’ta bir araya geleceğini söyledi.

Rusya, NATO ile görüşmeyi “önemli” olarak nitelendirdi, ancak askeri yetkililerin dahil edilmesinde ısrar etti ve tarihi henüz doğrulamadı. Bu görüşmelerin, Washington ve Avrupalı ​​müttefiklerinin 2022’nin başlarında olası bir Ukrayna işgalinin başlangıcı olabileceğini söylediği Rus askeri yığınağına odaklanması bekleniyor.

En az 10 karakter gerekli