DOLAR 32,5699 0.09%
EURO 35,0135 0.48%
ALTIN 2.431,410,35
BITCOIN 2082407-4,10%
Şanlıurfa
26°

KAPALI

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İngiltere: yıllık enflasyon yüzde 3,4’e geriledi

İngiltere: yıllık enflasyon yüzde 3,4’e geriledi

ABONE OL
20 Mart 2024 20:24
Urfa Haberleri İngiltere: yıllık enflasyon yüzde 3,4’e geriledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İngiltere’de yıllık enflasyonun ocak ayındaki yüzde 4’ten şubat ayında yüzde 3,4’e gerilediği açıklandı.

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), bugün yayımladığı aylık raporunda, enflasyonun, 2022 sonunda yüzde 11’in üzerine çıkmasından bu yana belirgin bir düşüş gösterdiğini ve halihazırda “Eylül 2021’den bu yana en düşük seviyede” olduğunu duyurdu.

Düşüş, şubat ayında yüzde 3,5’luk bir oran bekleyen ekonomistlerin tahminlerinden biraz daha iyi oldu.

ONS’un baş ekonomisti Grant Fitzner, X hesabından yaptığı açıklamada, geçen yıl belirgin bir şekilde yükselen gıda fiyatlarının istikrar kazandığını ve bunun, geçen ay enflasyondaki “düşüşün ana itici gücü olduğunu” belirtti. Fitzner, “kafe ve restoranlardaki fiyat artışlarının da yavaşladığını” kaydetti.

Fitzner, “Akaryakıt pompa fiyatlarındaki artışların ve emlâk kira maliyetlerindeki yükselişin devam etmesinin düşüş eğilimini tersine çevirmeye yetmediğini” bildirdi.

Bu veriler, yarın para politikasını görüşecek olan ve enflasyonu yüzde 2’lik hedefine geri getirmek amacıyla aylardır yüzde 5,25’lik yüksek ana faiz oranını koruyan İngiltere Merkez Bankası (BoE) tarafından yakından takip ediliyor.

Ekonomistlere göre, bu cesaret verici veriler, olumlu bir enflasyon görünümüne işaret ediyor ve Merkez Bankasını yaz aylarından itibaren faizleri düşürebilecek bir konuma getiriyor.

Ancak enflasyon hala hedefin üzerinde olması nedeniyle Merkez bankasının yarın “bekle ve gör” yaklaşımını tercih edebileceği düşünülüyor. Ancak hâlâ gergin bir işgücü piyasası ve enflasyonda belirli bir canlanmaya yol açabilecek Kızıldeniz’deki durum gibi riskler devam ediyor.

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, enflasyondaki düşüşü memnuniyetle karşıladı ve “enflasyonun sadece kararlı bir şekilde düşmekle kalmadığını, aynı zamanda birkaç ay içinde yüzde 2 hedefine ulaşmasının beklendiğini ve hükümetin büyümeyi canlandırma hırsının önünü açtığını” söyledi.

İngiliz ekonomisi, 2023’ün sonunda resesyona girmişti, ancak ocak ayında ticaret ve inşaatın etkisiyle bir ayda yüzde 0,2’lik büyümeyle yeniden ivme kazandı.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli