DOLAR 32,5708 0.06%
EURO 34,7340 -0.09%
ALTIN 2.498,730,00
BITCOIN 21148120,54%
Şanlıurfa
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İngiltere’nin ilk Türk camisi zor durumda

İngiltere’nin ilk Türk camisi zor durumda

ABONE OL
26 Mart 2024 11:12
Urfa Haberleri İngiltere’nin ilk Türk camisi zor durumda
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Londra’nın kuzeydoğusunda Hackney’de  bulunan Birleşik Krallık’ın ilk Türk camisinin sahibi, artan maliyetler ve “azalan cemaat” nedeniyle kapatılması ya da küçültülmesi gerekebileceğini söyledi.

Dalston’daki Shacklewell Lane Camisi olarak da bilinen Mescid-i Ramazan, 1977 yılında bölgenin Kıbrıslı Türk toplumu için bir ibadet yeri olarak kuruldu.

Caminin sahibi ve işletmecisi olan 59 yaşındaki Erkin Güney, BBC’ye yaptığı açıklamada faturalarının son yıllarda üç kat arttığını söyledi.

Güney, bölgedeki Müslüman toplumdan daha fazla bağış ve destek almasına rağmen caminin hala belirsiz bir gelecekle karşı karşıya olduğunu da ifade etti. Güney, “Bu gerçekten çok üzücü. 1977’den beri buradayız, Birleşik Krallık’taki ilk Türk camisiyiz ve değişimi gördüm. Cemaat mensupları vefat etti, taşındı ya da Kuzey Kıbrıs’a geri döndü. Cemaatimiz azaldı” dedi.

Güney’in eskiden sinagog olduğunu söylediği bina 1903 yılında inşa edilmiş ve “çok fazla çalışmaya” ihtiyacı var.

Aylık masraflar yaklaşık 4,000 Sterlin tutuyor ancak cemaatten gelen bağışlar bunu karşılayamıyor ve her hafta yaklaşık 200 ila 400 Sterlin toplanıyor.

Güney, bakım masrafları konusunda ise “yılda 17.000 ila 20.000 sterlin arasında bir açık veriyoruz” diye yakınıyor.

‘Sürdürülmesi zor’

Güney, mali durumun kısa sürede düzelmemesi halinde, binanın bazı bölümlerinin apartman ve perakende alanı olarak yeniden geliştirilmesiyle camiyi küçültmek zorunda kalma ihtimaliyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Erkin Güney, “Bunu yapmak bir trajedi olur. Burası yıllar boyunca milyonlarca duanın edildiği çok güzel bir bina” dedi

Cuma namazlarında ibadet edenlerin sayısı yüksek olsa da, hafta içinde ziyaretçi sayısı azaldığında caminin “ayakta kalmasının zor” olduğunu söyledi.

Cemaatten yaklaşık 10.000 Sterlin bağış toplandığını ve bunun “inanılmaz” olduğunu söyleyen Güney, binanın “iyi ve güvenli” hale getirilmesine yardımcı olmak için hala yaklaşık 200.000 Sterlin gerektiğini belirtti ve ekledi: “Bu durumdan çıkmak için önümüzde uzun bir yol var.”

Bina sinagog olarak yapılmış

İnternette yer alan bilgilere göre, Mescid-i Ramazan aslında Stoke Newington Sinagogu olarak inşa edilmiş. Binanın dışında Shacklewell Lane’e bakan temel taşını hala görebilirsiniz. Temel taşının 13 Eylül 1903 tarihinde Yapı Komitesi Başkanı Sayın Nathaniel Charles Rothschild ve Yapı Komitesi Saymanı Gustav Tuck tarafından atıldığı kayıtlarda yer alıyor. Mimar Lewis Solomon FRIBA, inşaatçılar ise Perry Kardeşlerdi.

Solomon (1848-1928) İngiliz sinagoglarının tasarımı üzerinde büyük bir etkiye sahipti. Sinagoglar Federasyonu’nun Onursal Mimarı ve Birleşik Sinagog’un Mimarı ve Sörveyörüydü. Stoke Newington Sinagogu onun en büyük göreviydi.

Stoke Newington Sinagogu, Yeni Dalston Sinagogu’nun halefi olarak inşa edilmiştir. Yeni sinagogda 450 erkek ve 300 kadın için oturma yeri bulunuyordu. İlgili okulda 250 çocuk için yer vardı. Tamamlandığında sinagog “sade ama sağlam ve iç dekorasyonun sadeliği etkili” olarak tanımlandı.

Sinagog 1967 yılında Dalston Sinagogu cemaatini bünyesine kattı. On yıldan kısa bir süre sonra Stoke Newington Sinagogu kapandı ve cemaat 1976 yılında Hackney Sinagogu ile birleşti.

1977’de Birleşik Krallık Türk İslam Vakfı’nın kurulmasıyla birlikte, vakıf başkanı Ramadan Güney eski sinagogun satın alınması için müzakerelere öncülük etti. Bunun sonucunda bina ve çevresindeki arazi satın alınarak İngiltere’de Türklere ait ilk cami haline geldi ve bölgedeki büyük Türk ve Kıbrıslı Türk toplumuna hizmet vermeye başladı.

Yaygın olarak Shacklewell Lane Camisi olarak bilinen cami, Hackney’in en eski en büyük camilerinden bir.

Cami, yıllar içinde cami, Dalston ve Stoke Newington’ın değişen demografisinin bir yansıması olarak giderek çeşitlenen bir Müslüman topluluğuna hizmet vererek gelişti.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli