DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 21748980,77%
Şanlıurfa
20°

HAFİF YAĞMUR

04:56

İMSAK'A KALAN SÜRE

İran’da bir doğalgaz boru hattında patlamalar yaşandı

İran’da bir doğalgaz boru hattında patlamalar yaşandı

ABONE OL
16 Şubat 2024 14:32
Urfa Haberleri İran’da bir doğalgaz boru hattında patlamalar yaşandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İran’da bir doğalgaz boru hattında patlamalar meydana gelirken, bir yetkili patlamaların “sabotaj ve terör eylemleri” kaynaklı olduğunu söyledi.

Patlamalar İran’ın batısındaki Çaharmahal ve Bahtiyari Eyaletlerinden kuzeye, Hazar Denizi kıyısındaki şehirlere uzanan bir doğalgaz boru hattını vurmuş olsa da daha fazla ayrıntı verilmedi. Yaklaşık 1.270 kilometrelik boru hattı, İran’ın açık denizdeki Güney Pars gaz sahasının merkezi olan Asaluyeh’de başlıyor.

İran’ın gaz şebekesi kontrol merkezinin yöneticisi Said Aghli, İran devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, “sabotaj ve terörist” bir eylemin hattın çeşitli bölgelerinde patlamalara neden olduğunu söyledi.

İran’ın Lur etnik grubunun bir kolu olan Bakhtiari’ye ev sahipliği yapan bu eyalette bilinen hiçbir isyancı grup faaliyet göstermiyor. Aghli patlamalarla ilgili herhangi bir şüphelinin ismini vermedi.

İran Petrol Bakanı Cevad Owji de devlet televizyonuna yaptığı açıklamada saldırıyı, İran’ın 1979 İslam Devrimi’nin yıldönümü de dahil olmak üzere 2011 yılında doğalgaz boru hatlarına yönelik bir dizi gizemli ve faili meçhul saldırıyla karşılaştırdı. Tahran Pazar günü devrimin 45. yıldönümünü kutladı.

Owji, “Düşmanların peşinde olduğu hedef ülkenin büyük vilayetlerindeki gazı kesmekti ve bu gerçekleşmedi. Gaz iletim hatlarına yakın olan birkaç köy dışında hiçbir vilayette kesinti yaşanmadı” dedi.

Geçmişte İran’ın güneybatısındaki Arap ayrılıkçılar petrol boru hatlarına yönelik saldırılar düzenlediklerini iddia etmişlerdi. Ancak İran’ın başka yerlerinde bu tür altyapılara yönelik saldırılara nadiren rastlanıyor.

Devrimden bu yana İran, ülkenin kuzeybatısındaki Kürtler, doğusundaki Beluçlar ve güneybatısındaki Araplar arasında düşük düzeyde ayrılıkçı huzursuzluklarla karşı karşıya kaldı.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli