DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 2101853-0,98%
Şanlıurfa
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İrlanda, İsrail’e karşı Gazze soykırımı davasına müdahil olacak

İrlanda, İsrail’e karşı Gazze soykırımı davasına müdahil olacak

ABONE OL
27 Mart 2024 22:30
Urfa Haberleri İrlanda, İsrail’e karşı Gazze soykırımı davasına müdahil olacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İrlanda, Güney Afrika’nın İsrail’e karşı Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD)  açtığı soykırım davasına müdahil olacak.

İrlanda Dışişleri Bakanı Micheal Martin, kendisine yüksek profilli davaya müdahillik için bir “temel” olduğunun söylendiğini belirtti.

İrlanda hükümetinin onaylaması için bir “müdahale deklarasyonu^ hazırlanıyor ve Güney Afrika’nın esas davasını açmasının ardından sunulacak.

Güney Afrika, İsrail’i Gazze’de soykırım yapmakla suçlayarak Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) İsrail aleyhine dava açmıştı.

Yerel sağlık yetkililerine göre, İsrail’in Filistin yerleşim bölgesine yönelik askeri saldırısının başlamasından bu yana Gazze Şeridi’nde 32.000’den fazla kişi öldürüldü ve 70.000’den fazla kişi de yaralandı.

BM, bölgedeki 2,3 milyon nüfusun dörtte birinin açlıkla karşı karşıya olduğunu ve yaklaşık yüzde 80’inin evlerini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı.

Taarruz, Hamas’ın İsrail’in güneyinde düzenlediği ve çoğu sivil 1200 kişinin ölümüne yol açan saldırının ardından başlatıldı ve 250 civarında rehine alındı, bunların bir kısmı hala Hamas’ın elindi.

UAD tarafından verilen bir ara kararda İsrail’e Gazze’de soykırım eylemlerini önleme talimatı verilmiş ancak ateşkes kararı alınmamıştı.

Davanın nihai karara ulaşması yıllar sürebilir.

Dışişleri Bakanı Martin, bakanlığındaki hukuk personeline UAD’deki Güney Afrika davasına “yasal müdahil olunması için” talimatı verdiğini söyledi

Soykırım Sözleşmesi kapsamında uygulanan testler “çok dar ve çok yüksek bir eşiğe sahip” olduğu için “çok ciddi” yasal çalışma yapılmasını gerektiriyor.

Martin, “Hukuk ekibimden ön hukuki çalışma yapmalarını istemiştim, geçen hafta hukuk ekibim tarafından bu konuda bilgilendirildim ve şu anda bir müdahale için temelimiz olduğuna inanıyoruz, tabii ki daha esaslı bir çalışma yapılması gerekiyor. Güney Afrika henüz esaslı görüşünü sunmadı ve bu da birkaç ay daha sürecek.”

Bir UAD davasına üçüncü bir tarafın dahil edilmesi “nadir” ve “karmaşık” bir konu olarak niteleniyor. Bu İrlanda’nın UAD önündeki davalara dördüncü kez müdahil oluşu; daha önce Ukrayna-Rusya davasına da müdahil olmuştu.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli