DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 2096143-0,37%
Şanlıurfa
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İşler: ‘Foça turizm alanı ilan edilmeli’

İşler: ‘Foça turizm alanı ilan edilmeli’

ABONE OL
23 Şubat 2024 21:30
Urfa Haberleri İşler: ‘Foça turizm alanı ilan edilmeli’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, Foçanın da bir turizm kenti olarak tanıtımına ihtiyaç duyulduğunu bu nedenle FOTAV adıyla Foça Tanıtım Vakfı’nın kurulması önerisinde bulundu.

İlçede turizm işletmeciliği yapan İşler, adayların seçim çalışma programları kapsamında CHP Foça Belediye Başkan Adayı Saniye Bora Fıçı’nın turizm işletmecileri, bazı STK temsilcileri, vatandaşlarla yaptığı toplantıda konuştu. İşler,  özetle şunları söyledi.
“Antalya’da ATAV, İzmir’de İZTAV, Bodrum’da BOTAV var. Bunlar hep tanıtım odaklıdır. Seçimden sonra icraatlara başlanınca bazı şeyler çok öne geçip bazı şeyler geri bırakılabiliyor. Kurban edilen şeylerden bir tanesi de tanıtım. Çok gereksiz gibi gelir ama bugün sosyal medyada da görüyoruz, tanıtımdan dolayı bazı ürünler çok ön plana çıkıyor. Tanıtım cazibe yaratıyor. Bu nedenle Foçamızı tanıtan FOTAV’ı kuralım. Neden kuralım derseniz. Biz Menemen Ticaret Odası’na bağlıyız. Her yıl kendi cebimizden buraya 2 milyon TL aidat ödüyoruz. Koyduğumuz kadar alabiliyor muyuz? Hayır. Verdiğimiz bu para Foça’ya geliyor mu? Hayır. Madem bu parayı veriyoruz ve Foça’ya Ticaret Odası kuramıyoruz, oradaki paradan payımızı alabilmemiz için proje götürmemiz lazım. Bunun için ilk adım tanıtım vakfını kurmaktır. Vakıflar hukukidir, yasaldır. Belediyeler, kurucular ve üyeler buraya aidat verirler ve vakıf bunlar tarafından topluca yönetilir.

İkinci olarak turizm bölgesi ilan edilmemiz konusu da çok önemlidir. Dikili Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Turizm Alanı ilan edildi. Bu çok önemli bir kavram. Aliağa yakınına Çandarlı Limanı yapılıyor. Bizim Foça’mız turizm alanı ilan edilmiş bir yer değil. Turizm alanı ilan edilen yerlerde kolay rant elde edilmesine izin vermezler. Eğer biz burayı turizm alanı ilan ettiremezsek, enerji sektörü Dikili’ye gidemeyecek, Bergama’ya gidemeyecek, önce Yenifoça’ya yürüyecek, daha sonra bize doğru gelecek. Bize miras kalan bu doğal güzelliğimiz, tarihimiz, yedi medeniyetin üst üste yaşadığı ve hala üzerinde yaşam olan yedi noktadan biri olan Foça’mız bundan sonra çıkar grupları ve rantiyenin eline kurban gidecektir. Bu yüzden FOTAV’ı kuralım. FOTAV, Menemen Ticaret Odası ve turizm bileşenleri olarak bölgemizin Turizm Alanı ilan edilmesi için yoğun bir çalışmanın içine girelim.”

 

En az 10 karakter gerekli