DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2166184-4,98%
Şanlıurfa
20°

AÇIK

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İSRAİL-HAMAS ATEŞKES MÜZAKERELERİNDE İLERLEME

İSRAİL-HAMAS ATEŞKES MÜZAKERELERİNDE İLERLEME

ABONE OL
14 Şubat 2024 17:55
Urfa Haberleri İSRAİL-HAMAS ATEŞKES MÜZAKERELERİNDE İLERLEME
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mısır’daki görüşmeler, İsrail güçlerinin Refah şehrinde en az 74 Filistinlinin ölümüne ve ağır yıkıma yol açan bir operasyonla iki esiri kurtarmasından bir gün sonra devam etti.

AP’ye konuşan üst düzey bir Mısırlı yetkili, Katar, ABD ve İsrail’den temsilcilerin salı günü Kahire’de yapacağı toplantı öncesinde arabulucuların “nispeten önemli” ilerleme kaydettiğini söyledi.

Yetkili, toplantının, tarafların kalıcı bir ateşkes için müzakerelere devam edeceği garantisini içeren altı haftalık bir ateşkes anlaşmasının “nihai taslağının hazırlanmasına” odaklanacağını söyledi.

Kahire görüşmelerine CIA Başkanı William Burns ve Mossad Başkanı David Barnea katılıyor. Her iki isim de önceki ateşkesin sağlanmasında kilit rol oynamıştı.

Mısır’ın başkentindeki Batılı bir diplomat da altı haftalık bir anlaşmanın masada olduğunu söyledi ancak anlaşmaya varmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Diplomat, salı günü yapılacak toplantının kalan boşlukların kapatılmasında hayati önem taşıyacağını belirtti.

Yetkililer ortaya çıkan anlaşmanın kesin ayrıntılarını açıklamazken, taraflar haftalardır farklı önerileri tartışıyor.

İsrail, hapsedilen Filistinlilerin serbest bırakılması karşılığında rehinelerin serbest bırakılacağı ve Gazze’deki üst düzey Hamas liderlerinin başka ülkelere yerleşmesine izin verileceği iki aylık bir ateşkes teklifinde bulundu.

Hamas bu şartları reddetti ve karşılığında rehinelerin kademeli olarak serbest bırakılacağı, İsrail’in üst düzey militanlar da dahil olmak üzere yüzlerce tutuklu Filistinliyi serbest bırakacağı ve İsrail’in askerlerini geri çekmesiyle savaşın sona ereceği, her biri 45 günlük üç aşamalı bir plan önerdi.

Ancak İsrail bu ateşkes önerisini reddetmişti.

En az 10 karakter gerekli