DOLAR 32,1957 0.05%
EURO 34,9727 -0.06%
ALTIN 2.514,060,16
BITCOIN 22563454,07%
Şanlıurfa
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İsrail-Hamas savaşı korkunç bir tabloya sebep oldu

İsrail-Hamas savaşı korkunç bir tabloya sebep oldu

ABONE OL
6 Nisan 2024 14:57
Urfa Haberleri İsrail-Hamas savaşı korkunç bir tabloya sebep oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

7 Ekim 2023, 7 Nisan 2024. Gazze’de İsrail ile Hamas arasındaki çatışma altı aydır devam ediyor.

Bu savaş, 7 Ekim 2023 Cumartesi günü girişilen ve İbrani devletinin Gazze Şeridinde Hamas’a karşı eşi benzeri görülmemiş bir tepki vermesine yol açan saldırılarıyla başladı.

Sadece altı ayda bu savaşın sonuçları trajik oldu. Şiddetli çatışmalar ve İsrail’in amansız saldırılarının ortaya çıkardığı sonuçlar sarsıcı oldu.

Hamas mensupları, 7 Ekim’de, İsrail topraklarına sızarak eşi benzeri görülmemiş dehşet verici bir katliama girişti.

Terör örgütünün “El Aksa Tufanı” adını verdiği operasyonun sonucu, çoğu sivil 1.160 ölü ve 7 bin 500 yaralı olarak açıklandı ve bu Yahudi nüfusu için en kötü insan kayıplarından birini teşkil etti.

Hamas, 7 Ekim’de Hamas 250 kişiyi rehin aldı. Geçen kasım ayında müzakere edilen benzersiz ateşkes kapsamında 240 Filistinli tutukluya karşılık 105 kişi serbest bırakıldı. İsrail’e göre, hayatta olduğu tahmin edilen yaklaşık yüz kişi hâlâ Hamas’ın elinde.

İsrail’in yanıtı

Altı ay sonra İsrail’in tepkisi tüyler ürperticiydi. İşlediği suçlar nedeniyle “Hamas’ın kökünü kazımaya” yemin eden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, askerî müdahale emri verdi. Ancak sonuçlar acımasızdı. Gazze’de yaklaşık 33 bin kişi öldü ve 75 bin kişi bombardımanlarda ve kara çatışmalarında yaralandı.

Kadınlar ve çocuklar da kurtulamadı. UNICEF’in Nisan ayı başında açıkladığı ölü sayısı 13 bin 750 çocuk ve 3 bin 250 kadındı ki kurbanların yarısından fazlasını oluşturuyorlardı.

İsrail’in misillemesi Gazze halkı üzerindeki muazzam bir etki yaptı. Gazze Şeridinin mevcut nüfusunun yüzde 80’i olan 1,7 milyon kişi evinden barkından oldu.

İnsan kaybının yanı sıra kıtlık riski ve ekonomik zarar da söz muazzam! Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Dünya Bankası tarafından yapılan ilk tahminlere göre, zarar 18,5 milyar doları buluyor. Bu tutar, işgal altındaki Filistin topraklarının tamamının GSYİH’sinin yüzde 97’sine denk geliyor.

UNICEF, artan kıtlık tehdidiyle ilgili olarak, nüfusun yüzde 90’ının halihazırda akut gıda güvensizliğinden sıkıntı çektiğini belirtiyor. BM kuruluşu, 15 Şubat ve 15 Mart 2024 tarihleri arasında 677 bin Gazzelinin IPC sınıflandırmasında (Entegre Gıda Güvencesi Aşama Sınıflandırması) en ciddi gıda güvensizliği durumu olan beşinci aşamada olduğunu belirtmişti.

Veriler ne kadar güvenilir?

Bu üzücü verilere sorgusuz sualsiz güvenmek zor! Filistin bölgesinde kapalı kapılar ardında altı ay süren çatışmalardan sonra bile Gazze Şeridine erişim neredeyse imkansız olduğundan gazeteciler verileri bağımsız olarak doğrulayamıyor

Ana insanî bilanço Hamas Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanıyor, ancak Hamas özellikle AB ve ABD tarafından terör örgütü olarak kabul edilmesi nedeniyle verilerin güvenilirliği sıklıkla sorgulanıyor.

Bu kısıtlamalara rağmen Hamas’ın verdiği rakamlar, ABD yönetimi ve UNICEF tarafından sağlanan tahminler nedeniyle belli bir güvenilirliğe sahiptir.

BM kuruluşu, bu ay hemen başında, Gazze’deki savaşın 32 bin 623 kişinin ölümüne sebep olduğunu belirtmişti ki bu sayı Hamas’ın öne sürdüğü rakamdan çok da uzak değil…

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli