DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2171202-5,20%
Şanlıurfa
20°

AÇIK

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İsrail, Hamas’a Ramazan ayın kadar süre tanıdı

İsrail, Hamas’a Ramazan ayın kadar süre tanıdı

ABONE OL
19 Şubat 2024 18:54
Urfa Haberleri İsrail, Hamas’a Ramazan ayın kadar süre tanıdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İsrail, Hamas’a elindeki tüm rehineleri teslim etmesi için Ramazan ayına kadar süre tanıdığını açıklayarak, aksi halde Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentine kara saldırısı başlatabileceği mesajı verdi.

İsrail savaş kabinesi üyesi Benny Gantz, dün bir konferansta yaptığı konuşmada, “Dünya bilmeli ve Hamas liderleri de bilmeli ki eğer Ramazan ayına kadar rehinelerimiz evlerine dönmezse, Refah bölgesindeki çatışmalar devam edecek” dedi.

Eski Savunma Bakanı Gantz, İsrail’in “sivil kayıpları en aza indirmek için Amerikalı ve Mısırlı ortaklarımızla diyalog içinde sivillerin tahliyesini kolaylaştırarak koordineli bir şekilde hareket edileceğini” belirtti.

Ramazan ayı 10 Mart’ta başlayacak. İsrail’in Refah’a olası kara harekatı, 2 milyon 300 bin Filistinlinin yarısından fazlasının yaşadığı Refah’ta ve uluslararası toplumda endişe yaratıyor.

Netanyahu’nun üç üyeli Savaş Kabinesinin mensubu olan emekli general Benny Gantz’in etkili bir isim olduğuna, ancak son sözü söyleyen kişi olmadığına dikkat çekiliyor.

İsrail’in yakın müttefiki ABD, ateşkes ve rehine takası için umutlu olduğunu dile getirse de son olarak, Cezayir’in hazırladığı ve ateşkes çağrısı içeren karar tasarısını BM’de veto edeceğini açıklamıştı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise, ABD’nin Suudi Arabistan’la ilişkileri normalleştirmek için “kilit” olarak gördüğü Filistin devletinin tanınması tavsiyesine ve uluslararası toplumda bu yöndeki baskılara karşı çıkıyor.

Netanyahu kabinesi dün, Filistin devletinin tek taraflı olarak tanınmasına karşı olduğunu belirten bir bildiri kabul etmişti.

Hamas’ın 7 Ekim 2023’te sınırını geçerek başlattığı saldırılarda 1.200 kişi ölmüş, 200’den fazla kişi de rehin alınmıştı.

Hamas ile İsrail arasına varılan anlaşmayla kasım ayında bir haftalık geçici ateşkes sırasında bazı rehineler serbest bırakılmıştı. Ancak İsrail, Hamas’ın elinde hala 130’a yakın rehine olduğunu düşünüyor.

Gazze’deki sağlık yetkililerine göre, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana sürdürdüğü saldırılarda çoğu çocuk ve kadın yaklaşık 30 bin Filistinli hayatını kaybetti.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli